Etnologia, antropologia, cywilizacja

PARTYCYPACJA I DYSKURS. MENTALNOŚĆ PIERWOTNA W BADANIACH LUCIENA LÉVY-BRUHLA Łukasz Dominiak Zobacz większe

PARTYCYPACJA I DYSKURS. MENTALNOŚĆ PIERWOTNA W BADANIACH LUCIENA LÉVY-BRUHLA Łukasz Dominiak

NOM

Nowy produkt

42,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Partycypacja i dyskurs
Podtytuł Mentalność pierwotna w badaniach Luciena Lévy-Bruhla
Autor Łukasz M. Dominiak
Wydawnictwo Nomos
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2015
Format A-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 280
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-184-3, 978-83-1213-349-0

Więcej informacji

Nakreślone przez Łukasza M. Dominiaka cele badawcze programu nowej historii socjologii, jak i następnie ich realizacja w pracy budzą moje uznanie. Praca umiejętnie łączy perspektywę historyczną rozumianą niestandardowo z socjologiczną, ściślej mówiąc z pewnymi subdyscyplinami: socjologią wiedzy czy socjologią socjologii. Autor pragnie dokonać rekonstrukcji koncepcji autora La mentalité primitive. Nie konfrontuje poszczególnych tez tej koncepcji z innymi ujęciami, lecz nastawiony jest na odtworzenie całościowej wizji umysłowości pierwotnej zawartej w rozważanej koncepcji. Włożył dużo wysiłku, aby wydobyć „ducha” myślenia Lévy-Bruhla, a więc wyeksplikować „mistycznie” myślący umysł pierwotny w specyficzny sposób uczestniczący w wyobrażeniach zbiorowych (prawo partycypacji).

Prof. dr hab. Anna Pałubicka

To pierwsza w polskich naukach społecznych monografia życia i twórczości francuskiego filozofa, antropologa, a po części także socjologa. Lucien Lévy--Bruhl nigdy nie należał do uczonych znanych i popularnych w Polsce, niewiele jego tekstów przełożono na język polski, niewiele opublikowano dotąd w Polsce prac na jego i jego dzieła temat. Tym większa zasługa młodego badacza w przypomnieniu i pokazaniu sylwetki francuskiego uczonego i jego obszernego, oryginalnego, niepoddającego się łatwym, jednoznacznym identyfikacjom dyscyplinowym, dorobku, odkrywanego i odczytywanego dziś na nowo.

Prof. dr hab. Elżbieta Tarkowska


O autorze:

Łukasz M. Dominiak (ur. 1978) magister archeologii i etnologii. Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Od 2010 r. adiunkt w Instytucie Socjologii UMK. Opublikował kilkanaście artykułów naukowych na łamach m.in. „Studiów Socjologicznych”. Jego zainteresowania naukowe dotyczą historii, teorii i metodologii nauk społecznych. Redaktor tematyczny wydawanego od 2011 roku czasopisma naukowego „Roczniki Historii Socjologii”. Stypendysta Fundacji z Brzezia Lanckorońskich.

Napisz opinię
PARTYCYPACJA I DYSKURS. MENTALNOŚĆ PIERWOTNA W BADANIACH LUCIENA LÉVY-BRUHLA Łukasz Dominiak

PARTYCYPACJA I DYSKURS. MENTALNOŚĆ PIERWOTNA W BADANIACH LUCIENA LÉVY-BRUHLA Łukasz Dominiak


Śledź nas na Facebooku