Przedmiotem pracy jest stosunek do śmierci i doświadczenie śmierci, uwarunkowane kulturą i w jej ramach religijnością, wśród Polaków zesłanych w głąb ZSRR w latach 1940 i 1941. O wartości pracy stanowi nie tylko jej przedmiot, tak istotny dla zrozumienia dziejów narodu, ale także niezwykle szeroka baza materiałowa oraz sposób ujęcia problematyki.
Książka jest aktualizacją danych o mieszkańcach, ich życiu i przeobrażeniach w tym największym z afrykańskich państw. Omawia i ilustruje podstawowe aspekty życia codziennego północnosudańskich wieśniaków w dwóch zasadniczych sferach: kultury materialnej oraz obyczajowości. Ukazuje i analizuje przejawy i efekty zmian kulturowych, które zaszły na tym...
Autor był jednym z organizatorów oraz jednym z uczestników Etnologicznej Wyprawy Azjatyckiej do Afganistanu w 1976 roku, gdzie prowadził badania nad problemami modernizacji gospodarki na wsi afgańskiej. W badaniach naukowych zajmuje się przede wszystkim problematyką mieszczącą się w ramach antropologii ekonomicznej oraz zagadnieniami modernizacji.