Filozofia, religia i religioznawstwo

MATKA BOSKA GIDELSKA Konstanty Maria Żukiewicz OP Zobacz większe

MATKA BOSKA GIDELSKA Konstanty Maria Żukiewicz OP

KOS92686521

Nowy produkt

16,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Matka Boska Gidelska
Autor O. Konstanty Maria Żukiewicz OP
Wydawnictwo Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku
Miejsce wydania Radomsko - Gidle
Rok wydania 2011
Seria Radomszczańska Biblioteczka Regionalna (1)
Format A-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 108
Wersja językowa polska
Numer wydania 2 poprawione
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-926865-2-1
EAN/UPC 9788392686521
Stan nowy
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

"Po raz pierwszy książka ta ukazała się w 1929 r. nakładem OO. Dominikanów w Gidlach. Dziś tylko sporadycznie można natknąć się na oryginalne jej wydanie. Kilkanaście lat temu w serii "Radomsko" z. 7 (prowadzonej przez Karola Walaszczyka) ukazało się 5 egzemplarzy pracy, wydanej wówczas na prawach maszynopisu. W 2002 r. Dorota Rogulka dokonała opisu dziejów sanktuarium gidelskiego opierając się na pracy Konstantego Marii Żukiewicza. W oczywisty sposób nie mogło to zaspokoić zapotrzebowania na wiedzę historyczną o klasztorze w Gidlach i znajdującej się w nim figurce Matki Boskiej. Stąd pomysł wydawców, by książkę wznowić, inicjując tym samym serię publikacji w ramach Radomszczańskiej Biblioteczki Regionalnej".
[fragment noty Od Wydawców]

"W pierwszym rozdziale autor (...) wyjaśnia historię odnalezienia „gidelskiego skarbu” w 1516 r. przez orzącego pole Jana Czeczka. Opisuje dalsze dzieje figurki schowanej w domu Czeczków, później umieszczonej w drewnianej kapliczce, następnie w kolejnych wotywnych kaplicach fundacji Marcina Gidzielskiego i Anny z Rusocic Dąbrowskiej, która w 1615 r. sprowadziła do Gidel zakon dominikanów z Krakowa. Ostatecznie cudowna figurka Matki Boskiej znalazła schronienie w kościele, którego konsekracja nastąpiła 1656 r.
Rozdział drugi książki (...) stanowi swoiste theatrum dla przedstawienia cudów i łask, których (...) najwięcej było w latach 1620 – 1700. (...)
Ostatni, trzeci rozdział zawiera opis wyposażenia kaplicy Matki Boskiej i kościoła, historię koronacji wizerunku N. M. Panny a także zestaw modlitw i pieśni sławiących gidelski wizerunek".
[fragment wstępu]

SPIS TREŚCI:

Rozdział I:

Dzieje Cudownej statuetki Matki Boskiej w Gidlach; Skarb znaleziony; Pierwsza kaplica; Na straży Maryi; Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Panny; Z lat niewoli.

Rozdział II: Cuda i Łaski Matki Boskiej Gidelskiej; Cudowny Zdrój Pociechy; Wybawicielka z wszelkich złych przygód; Lekarka chrześcijańska; Maryjo „życie nasze – witaj”; Nieziemskie widzenia; „Panna Wierna”.

Rozdział III: Opis kościoła OO. Dominikanów w Gidlach; Ogólny widok kościoła i klasztoru; Kaplica cudownej Matki Boskiej; Wielki ołtarz i główna nawa; Boczne nawy; Kaplica św. Jacka; Skarbiec; Klasztor; Odpusty w Gidlach.

Rozdział IV: „Pójdź – ukoronowaną będziesz”; Koronacja cudownego wizerunku N.M.P. w Gidlach; Akty przy cudownym obrazie N.M.P.

Rozdział V: Pieśni do Najświętszej Panny.


Książka ilustrowana czarno-białymi zdjęciami.

Wydawcy: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku; Klasztor OO. Dominikanów w Gidlach; Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku

Napisz opinię
MATKA BOSKA GIDELSKA Konstanty Maria Żukiewicz OP

MATKA BOSKA GIDELSKA Konstanty Maria Żukiewicz OP


Śledź nas na Facebooku