Philosophy, Religion & Religious Studies

Konstanty Maria Żukiewicz MATKA BOSKA GIDELSKA View larger

Konstanty Maria Żukiewicz MATKA BOSKA GIDELSKA

KOS92686521

New product

16,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Matka Boska Gidelska
Author O. Konstanty Maria Żukiewicz OP
Publisher Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku
Place of publication Radomsko - Gidle
Published 2011
Publishing series Radomszczańska Biblioteczka Regionalna (1)
Size A-5
Cover paperback
Number of pages 108
Language version Polish
No. of edition 2 poprawione
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-926865-2-1
EAN/UPC 9788392686521
Book condition new
Shipping time about 3-5 days from receiving the payment

More info

"Po raz pierwszy książka ta ukazała się w 1929 r. nakładem OO. Dominikanów w Gidlach. Dziś tylko sporadycznie można natknąć się na oryginalne jej wydanie. Kilkanaście lat temu w serii "Radomsko" z. 7 (prowadzonej przez Karola Walaszczyka) ukazało się 5 egzemplarzy pracy, wydanej wówczas na prawach maszynopisu. W 2002 r. Dorota Rogulka dokonała opisu dziejów sanktuarium gidelskiego opierając się na pracy Konstantego Marii Żukiewicza. W oczywisty sposób nie mogło to zaspokoić zapotrzebowania na wiedzę historyczną o klasztorze w Gidlach i znajdującej się w nim figurce Matki Boskiej. Stąd pomysł wydawców, by książkę wznowić, inicjując tym samym serię publikacji w ramach Radomszczańskiej Biblioteczki Regionalnej".
[fragment noty Od Wydawców]

"W pierwszym rozdziale autor (...) wyjaśnia historię odnalezienia „gidelskiego skarbu” w 1516 r. przez orzącego pole Jana Czeczka. Opisuje dalsze dzieje figurki schowanej w domu Czeczków, później umieszczonej w drewnianej kapliczce, następnie w kolejnych wotywnych kaplicach fundacji Marcina Gidzielskiego i Anny z Rusocic Dąbrowskiej, która w 1615 r. sprowadziła do Gidel zakon dominikanów z Krakowa. Ostatecznie cudowna figurka Matki Boskiej znalazła schronienie w kościele, którego konsekracja nastąpiła 1656 r.
Rozdział drugi książki (...) stanowi swoiste theatrum dla przedstawienia cudów i łask, których (...) najwięcej było w latach 1620 – 1700. (...)
Ostatni, trzeci rozdział zawiera opis wyposażenia kaplicy Matki Boskiej i kościoła, historię koronacji wizerunku N. M. Panny a także zestaw modlitw i pieśni sławiących gidelski wizerunek".
[fragment wstępu]

SPIS TREŚCI:

Rozdział I:

Dzieje Cudownej statuetki Matki Boskiej w Gidlach; Skarb znaleziony; Pierwsza kaplica; Na straży Maryi; Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Panny; Z lat niewoli.

Rozdział II: Cuda i Łaski Matki Boskiej Gidelskiej; Cudowny Zdrój Pociechy; Wybawicielka z wszelkich złych przygód; Lekarka chrześcijańska; Maryjo „życie nasze – witaj”; Nieziemskie widzenia; „Panna Wierna”.

Rozdział III: Opis kościoła OO. Dominikanów w Gidlach; Ogólny widok kościoła i klasztoru; Kaplica cudownej Matki Boskiej; Wielki ołtarz i główna nawa; Boczne nawy; Kaplica św. Jacka; Skarbiec; Klasztor; Odpusty w Gidlach.

Rozdział IV: „Pójdź – ukoronowaną będziesz”; Koronacja cudownego wizerunku N.M.P. w Gidlach; Akty przy cudownym obrazie N.M.P.

Rozdział V: Pieśni do Najświętszej Panny.


Książka ilustrowana czarno-białymi zdjęciami.

Wydawcy: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku; Klasztor OO. Dominikanów w Gidlach; Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku

Write a review
Konstanty Maria Żukiewicz MATKA BOSKA GIDELSKA

Konstanty Maria Żukiewicz MATKA BOSKA GIDELSKA


Follow us on Facebook