Historia i archeologia

Obniżka!

-25%

BERSERKIR I ULFHEDNAR W HISTORII, MITACH I LEGENDACH Łukasz Malinowski Zobacz większe

BERSERKIR I ULFHEDNAR W HISTORII, MITACH I LEGENDACH Łukasz Malinowski

NOM60490846

Nowy produkt

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 23,63 zł

Więcej szczegółów

Ilość Cena Oszczędzasz
5 22,05 zł Do 47,25 zł
10 20,48 zł Do 110,25 zł

5 Przedmioty

23,63 zł brutto

31,50 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Berserkir i Ulfhednar w historii, mitach i legendach
Autor Łukasz Malinowski
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2009
Format A-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 224
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-84-6
EAN/UPC 9788360490846
Stan nowy
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

Łukasz Malinowski, doktorant w Zakładzie Historii Powszechnej na Wydziale Historycznym UJ. Studiował Historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie w Oslo, gdzie przeprowadzał badania do swojej książki. Zajmuje się historią, kulturą i religią średniowiecznej Skandynawii, szczególnie Norwegii i Islandii. W obręb jego zainteresowań wchodzi średniowieczna etyka północnej Europy, a zwłaszcza kulturowe zderzenie pogańskiego etosu z chrześcijańską moralnością.

Praca traktuje o niezwykle ciekawej grupie skandynawskich wojowników epoki Wikingów, którzy posiadali umiejętność wpadania w toku bitwy w amok - szał bitewny. We wczesnośredniowiecznych źródłach skandynawskich byli oni określani jako berserkir (berserkowie) i ulfheónar. Temat ten w literaturze polskiej nie był - poza paroma cząstkowymi ujęciami - zupełnie poruszany. Właściwe rozpatrzenie i wyczerpanie tego zagadnienia wymagało nie tylko wiedzy i umiejętności warsztatowych czysto historycznych, ale i zastosowania wiedzy i metody z zakresu antropologii społecznej, psychologii, religioznawstwa, etnologii, literaturoznawstwa, ikonografii, archeologii, toksykologii, medycyny i wielu innych nauk pokrewnych.

[z recenzji prof. Krzysztofa Bączkowskiego]Autor postawił wiele interesujących hipotez, poszukując śladów berserków daleko poza dotychczas praktykowanymi granicami. Wydaje się, że najistotniejsze w pracy są rozważania dotyczące niejako pozaprawnego statusu berserków. W tym kontekście odniesienie do vargów, banitów jako berserków widzianymi oczami zwykłych członków społeczeństwa oraz relacje berserków jako elity wojskowej z władzami są dla autora źródłem swoistego rozdwojenia obrazu berserków, którzy są zarazem obrońcami i pogwałcicielami zasad społecznych. Na tym rozdwojeniu autor konstruuje całą teorię stopniowych zmian w wizerunku berserka, które ostatecznie doprowadziły do pojawienia się w późnośredniowiecznych sagach stereotypu „czarnego berserka", wroga wiary, porywacza kobiet i tępego skrytobójcy.

[z recenzji prof. Andrzeja Szyjewskiego]

Napisz opinię
BERSERKIR I ULFHEDNAR W HISTORII, MITACH I LEGENDACH Łukasz Malinowski

BERSERKIR I ULFHEDNAR W HISTORII, MITACH I LEGENDACH Łukasz Malinowski


Śledź nas na Facebooku