Filozofia, religia i religioznawstwo

Obniżka! SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI Katarzyna Zielińska Zobacz większe

SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI Katarzyna Zielińska

NOM60490716

Nowy produkt

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 32,40 zł.

Więcej szczegółów

1 Przedmiot

Ostatnie egzemplarze!

32,40 zł brutto

37,80 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Spory wokół teorii sekularyzacji
Autor Katarzyna Zielińska
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2009
Format A-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 296
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-71-6
EAN/UPC 9788360490716
Stan nowy
Uwagi ostatnia sztuka
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

Katarzyna Zielińska – doktor socjologii oraz absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół socjologicznych teorii religii oraz na zagadnień społeczno-kulturowej tożsamości płci. Jest autorką licznych publikacji w czasopismach i pracach zbiorowych, należy do krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych. Od kilku lat jest związana z Instytutem Socjologii oraz Instytutem Europeistyki UJ.

Autorka szczegółowo analizuje tytułowe spory wokół teorii sekularyzacji. Warto podkreślić trzy najogólniejsze konstatacje, jakie wyłaniają z prowadzonych rozważań: teorie sekularyzacji zdaniem autorki uformowały paradygmat rozumienia religii w znaczeniu, jakie nadał temu pojęciu Kuhn. W obrębie paradygmatu daje się zidentyfikować ogromna rozmaitość sposobów rozumienia tak religii jak i sekularyzacji. I po trzecie - paradygmat zachowuje swoją nośność interpretacyjną w dzisiejszych czasach. Z tych też powodów, i z kilku innych, można powiedzieć że Katarzyna Zielińska znakomicie porządkuje materiał, sytuując się z recenzowaną książką z jednej strony na gruncie socjologii religii a z drugiej - socjologii wiedzy.
[Z recenzji prof. Marii Flis]

Publikacja Katarzyny Zielińskiej podejmuje zagadnienia, które w polskiej literaturze socjologicznej nie są całościowo opracowane. Chodzi o systematyczną analizę założeń paradygmatu sekularyzacji oraz trwającej od kilkudziesięciu lat debaty na jej temat. Jest to próba rekonstrukcji jego elementów składowych oraz procesu budowania, stabilizowania i ewolucji podejścia sekularystycznego w socjologii religii. (...) Polskiej socjologii religii potrzebne jest takie studium. Niewiele jest też tego typu opracowań w socjologicznej literaturze światowej.
[Z recenzji ks. prof. Janusza Mariańskiego]

Napisz opinię
SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI Katarzyna Zielińska

SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI Katarzyna Zielińska


Śledź nas na Facebooku