Philosophy, Religion & Religious Studies

Reduced price! Katarzyna Zielińska SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI View larger

Katarzyna Zielińska SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI

NOM60490716

New product

1 Item

Warning: Last items in stock!

32,40 zł tax incl.

37,80 zł tax incl.

Data sheet

Title Spory wokół teorii sekularyzacji
Author Katarzyna Zielińska
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Place of publication Kraków
Published 2009
Size A-5
Cover paperback
Number of pages 296
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-71-6
EAN/UPC 9788360490716
Book condition new
Comments ostatnia sztuka
Shipping time about 3-5 days from receiving the payment

More info

Katarzyna Zielińska – doktor socjologii oraz absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół socjologicznych teorii religii oraz na zagadnień społeczno-kulturowej tożsamości płci. Jest autorką licznych publikacji w czasopismach i pracach zbiorowych, należy do krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych. Od kilku lat jest związana z Instytutem Socjologii oraz Instytutem Europeistyki UJ.

Autorka szczegółowo analizuje tytułowe spory wokół teorii sekularyzacji. Warto podkreślić trzy najogólniejsze konstatacje, jakie wyłaniają z prowadzonych rozważań: teorie sekularyzacji zdaniem autorki uformowały paradygmat rozumienia religii w znaczeniu, jakie nadał temu pojęciu Kuhn. W obrębie paradygmatu daje się zidentyfikować ogromna rozmaitość sposobów rozumienia tak religii jak i sekularyzacji. I po trzecie - paradygmat zachowuje swoją nośność interpretacyjną w dzisiejszych czasach. Z tych też powodów, i z kilku innych, można powiedzieć że Katarzyna Zielińska znakomicie porządkuje materiał, sytuując się z recenzowaną książką z jednej strony na gruncie socjologii religii a z drugiej - socjologii wiedzy.
[Z recenzji prof. Marii Flis]

Publikacja Katarzyny Zielińskiej podejmuje zagadnienia, które w polskiej literaturze socjologicznej nie są całościowo opracowane. Chodzi o systematyczną analizę założeń paradygmatu sekularyzacji oraz trwającej od kilkudziesięciu lat debaty na jej temat. Jest to próba rekonstrukcji jego elementów składowych oraz procesu budowania, stabilizowania i ewolucji podejścia sekularystycznego w socjologii religii. (...) Polskiej socjologii religii potrzebne jest takie studium. Niewiele jest też tego typu opracowań w socjologicznej literaturze światowej.
[Z recenzji ks. prof. Janusza Mariańskiego]

Write a review
Katarzyna Zielińska SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI

Katarzyna Zielińska SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI


Follow us on Facebook