Filozofia, religia i religioznawstwo

NOWA DUCHOWOŚĆ W SPOŁECZEŃSTWACH MONOKULTUROWYCH I PLURALISTYCZNYCH Katarzyna Leszczyńska, Zbigniew Pasek (red.) Zobacz większe

NOWA DUCHOWOŚĆ W SPOŁECZEŃSTWACH MONOKULTUROWYCH I PLURALISTYCZNYCH Katarzyna Leszczyńska, Zbigniew Pasek (red.)

NOM60490693

Nowy produkt

33,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Nowa duchowość w społeczeństwach monokulturowych i pluralistycznych
Redakcja Katarzyna Leszczyńska, Zbigniew Pasek
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2008
Format A-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 219
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-69-3
EAN/UPC 9788360490693
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

Współczesne nauki humanistyczne, dążąc do wiernego opisu zmieniającej się rzeczywistości społecznej, także w zakresie przeżyć duchowych zbiorowości nowoczesnych i ponowoczesnych, szukają adekwatnych terminów, za pomocą których zmiany można by wyjaśnić w możliwie wyczerpujący i pełny sposób. Religioznawcy, którym bliska jest funkcjonalna definicja religii, zauważyli, że współczesny człowiek znacznie częściej posługuje się terminem 'duchowość' na oddanie swoich przeżyć, dawniej sytuowanych przez niego w sferze religijnej. Coraz częściej pojęcie religii kojarzone jest raczej z doświadczeniem sacrumzapośredniczonym przez instytucje, podczas gdy duchowość obejmuje sferę duchowych doświadczeń człowieka dokonujących się także poza Kościołem, czy szerzej poza sferą transcendentnegosacrum. Liczni badacze wskazują, iż w pojęciu tym znajduje swoje odzwierciedlenie proces prywatyzacji religii i indywidualizacji religijnych światopoglądów.
[s. 10-11]

Prezentowany tom wpisuje się w debatę naukową na temat nowej duchowości, odzwierciedlając różnorodność definicyjną, która została zarysowana we wstępie. Przedstawione teksty omawiają główne problemy związane ze specyfiką nowej duchowości we współczesnych społeczeństwach przynależnych do kręgu kulturowego Zachodu.
[s. 19]

Napisz opinię
NOWA DUCHOWOŚĆ W SPOŁECZEŃSTWACH MONOKULTUROWYCH I PLURALISTYCZNYCH Katarzyna Leszczyńska, Zbigniew Pasek (red.)

NOWA DUCHOWOŚĆ W SPOŁECZEŃSTWACH MONOKULTUROWYCH I PLURALISTYCZNYCH Katarzyna Leszczyńska, Zbigniew Pasek (red.)


Śledź nas na Facebooku