Etnologia, antropologia, cywilizacja

ETNICZNOŚĆ - O PRZEMIANACH SPOŁECZEŃSTW NARODOWYCH Maria Szmeja Zobacz większe

ETNICZNOŚĆ - O PRZEMIANACH SPOŁECZEŃSTW NARODOWYCH Maria Szmeja

NOM60490563

Nowy produkt

1 Przedmiot

Ostatnie egzemplarze!

65,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Etniczność
Podtytuł O przemianach społeczeństw narodowych
Redakcja Maria Szmeja
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2008
Format B-5
Oprawa TW-twarda
Liczba stron 470 + 8 str. zdjęć
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-56-3
EAN/UPC 9788360490563
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

Prezentowany zbór powstał, jako Księga dedykowana Profesorowi Grzegorzowi Babińskiemu – znanemu badaczowi etniczności i wielokulturowości. W pierwszej części znalazły się teksty, w których autorzy poruszają problematykę mniejszości: Janusz Mucha pisze o mniejszościach kulturowych, zastanawiając się nad tym, czym jest proces demokratyzacji i jakie formy przyjmuje w Europie Środkowo-Wschodniej. Śp. Andrzej Kapiszewski przedstawił manipulację ideą narodu w monarchiach Zatoki Perskiej. Pokazał, jak w poszczególnych emiratach odmiennie tworzony jest naród, jaką rolę odegrali w tym cudzoziemcy i ich idea narodu. Włodzimierz Pawluczuk i Dariusz Wojakowski zajęli się mniejszością Ukraińcami i relacjami polsko-ukraińskimi. Marta Kijewska-Trembecka pokazała drogę, jaką przeszli Żydzi w Kanadzie oraz pracę, jaką wykonali dla zmiany swego statusu społecznego.

W drugiej części tomu autorzy przedstawili znaczenie religii w budowaniu tożsamości ludzi. Zarówno teksty Ks. Romana Dzwonkowskiego, Ireny Borowik, Katarzyny Sztop-Rutkowskiej, Ewy Michny i Anny Reczyńskiej - odnoszące się do Polaków jak i Rusinów, anglojęzycznych i frankofońskich Kanadyjczyków, akcentują podobne mechanizmy, rolę religii we wzmacnianiu tożsamości narodowej.

W części poświęconej wielokulturowości - modnemu obecnie pojęciu - autorzy: Janusz A. Majcherek, Andrzej Sadowski i Andrzej A. Zięba doprecyzowują znaczenie terminu, polemizują ze swobodą jego stosowania, wskazują pułapki czyhające na takie społeczności, a Victor Greene daje dobry przykład istnienia tego zjawiska.

Historią diaspor zajęli się: Halina Florkowska-Francie, Adam Walaszek i Janusz Pezda. Przypadki konkretnych osób żyjących na emigracji, w tym Polaków, przedstawili w swych artykułach Hieronim Kubiak, Dorota Praszałowicz, Małgorzata M. Wawrykiewicz.

Ostatnią część tomu zajmują teksty będące konsekwencją wcześniejszych nurtów analiz, a więc instrumentalizacja historii, mity przeszłości. Tu znalazły się opracowania Marcina Kuli - o patriotyzmie, Jana Lencznarowicza - o micie politycznym, Marii Szmeji - o sposobie przypominania przeszłości na Śląsku.

Napisz opinię
ETNICZNOŚĆ - O PRZEMIANACH SPOŁECZEŃSTW NARODOWYCH Maria Szmeja

ETNICZNOŚĆ - O PRZEMIANACH SPOŁECZEŃSTW NARODOWYCH Maria Szmeja


Śledź nas na Facebooku