Ethnology, Anthropology & Civilization

Maria Szmeja (red.) ETNICZNOŚĆ. O PRZEMIANACH SPOŁECZEŃSTW NARODOWYCH View larger

Maria Szmeja (red.) ETNICZNOŚĆ. O PRZEMIANACH SPOŁECZEŃSTW NARODOWYCH

NOM60490563

New product

65,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Etniczność
Subtitle O przemianach społeczeństw narodowych
Editor Maria Szmeja
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Place of publication Kraków
Published 2008
Size B-5
Cover hardcover
Number of pages 470 + 8 str. zdjęć
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-56-3
EAN/UPC 9788360490563
Shipping time about 3-5 days from receiving the payment

More info

Prezentowany zbór powstał, jako Księga dedykowana Profesorowi Grzegorzowi Babińskiemu – znanemu badaczowi etniczności i wielokulturowości. W pierwszej części znalazły się teksty, w których autorzy poruszają problematykę mniejszości: Janusz Mucha pisze o mniejszościach kulturowych, zastanawiając się nad tym, czym jest proces demokratyzacji i jakie formy przyjmuje w Europie Środkowo-Wschodniej. Śp. Andrzej Kapiszewski przedstawił manipulację ideą narodu w monarchiach Zatoki Perskiej. Pokazał, jak w poszczególnych emiratach odmiennie tworzony jest naród, jaką rolę odegrali w tym cudzoziemcy i ich idea narodu. Włodzimierz Pawluczuk i Dariusz Wojakowski zajęli się mniejszością Ukraińcami i relacjami polsko-ukraińskimi. Marta Kijewska-Trembecka pokazała drogę, jaką przeszli Żydzi w Kanadzie oraz pracę, jaką wykonali dla zmiany swego statusu społecznego.

W drugiej części tomu autorzy przedstawili znaczenie religii w budowaniu tożsamości ludzi. Zarówno teksty Ks. Romana Dzwonkowskiego, Ireny Borowik, Katarzyny Sztop-Rutkowskiej, Ewy Michny i Anny Reczyńskiej - odnoszące się do Polaków jak i Rusinów, anglojęzycznych i frankofońskich Kanadyjczyków, akcentują podobne mechanizmy, rolę religii we wzmacnianiu tożsamości narodowej.

W części poświęconej wielokulturowości - modnemu obecnie pojęciu - autorzy: Janusz A. Majcherek, Andrzej Sadowski i Andrzej A. Zięba doprecyzowują znaczenie terminu, polemizują ze swobodą jego stosowania, wskazują pułapki czyhające na takie społeczności, a Victor Greene daje dobry przykład istnienia tego zjawiska.

Historią diaspor zajęli się: Halina Florkowska-Francie, Adam Walaszek i Janusz Pezda. Przypadki konkretnych osób żyjących na emigracji, w tym Polaków, przedstawili w swych artykułach Hieronim Kubiak, Dorota Praszałowicz, Małgorzata M. Wawrykiewicz.

Ostatnią część tomu zajmują teksty będące konsekwencją wcześniejszych nurtów analiz, a więc instrumentalizacja historii, mity przeszłości. Tu znalazły się opracowania Marcina Kuli - o patriotyzmie, Jana Lencznarowicza - o micie politycznym, Marii Szmeji - o sposobie przypominania przeszłości na Śląsku.


ISBN 978-83-60490-56-3
EAN 9788360490563

Write a review
Maria Szmeja (red.) ETNICZNOŚĆ. O PRZEMIANACH SPOŁECZEŃSTW NARODOWYCH

Maria Szmeja (red.) ETNICZNOŚĆ. O PRZEMIANACH SPOŁECZEŃSTW NARODOWYCH


Follow us on Facebook