Geografia i turystyka

Agnieszka Masternak ADRIATYCKIE WYBRZEŻE WŁOCH. SZMARAGDOWYM SZLAKIEM OD TRIESTU DO LECCE Zobacz większe

Agnieszka Masternak ADRIATYCKIE WYBRZEŻE WŁOCH. SZMARAGDOWYM SZLAKIEM OD TRIESTU DO LECCE

BZD

Nowy produkt

24,90 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Adriatyckie wybrzeże Włoch
Podtytuł Szmaragdowym szlakiem od Triestu do Lecce
Autor Agnieszka Masternak
Wydawnictwo Bezdroża
Rok wydania 2009
Seria Przewodniki
Format 120 x 225 mm
Oprawa MKS-miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 252
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7661-014-6

Więcej informacji

Adriatyckie wybrzeże Włoch to lazurowe morze, kameralne plaże i egzotyczna, śródziemnomorska roślinność. Ze starymi miastami portowymi sąsiadują tu malownicze rybackie wioski i nowoczesne kurorty. Spacer po porcie w Trieście i rejs gondolą po weneckich kanałach, Noc Taranty w Apulii i barokowe Lecce, plaże i festiwale wina, ryb i owoców morza – to tylko niektóre z atrakcji, dla których warto wybrać się w wakacyjny rajd po adriatyckim wybrzeżu. Przewodnik Adriatyckie wybrzeże Włoch. Szmaragdowym szlakiem od Triestu do Lecce oprowadza po zabytkach nadmorskich miasteczek, zaprasza na najpiękniejsze plaże, podpowiada gdzie popływać lub ponurkować w poszukiwaniu morskich skarbów, gdzie zatrzymać się na nocleg i wreszcie co zjeść, by w pełni zakosztować śródziemnomorskiego dolce vita.

Wstęp
Włoskie wybrzeże Adriatyku, ciągnące się od Zatoki Triesteńskiej na północy aż po kraniec Półwyspu Salentyńskiego na południu, przedstawia ogromne bogactwo i zróżnicowanie zarówno przyrody, jak i szeroko rozumianej kultury (m.in. architektury, rzemiosła, zwyczajów, kuchni). Wynika to z odrębności kulturowej poszczególnych nadadriatyckich regionów: Friuli-Wenecji Julijskiej, Wenecji Euganejskiej, Emilii-Romanii, Marche, Abruzji, Molise i wreszcie, położonej w „obcasie włoskiego buta”, Apulii.
Bardzo zróżnicowana jest także tutejsza linia brzegowa zaczynająca się pięknymi skalistymi zatokami krasowego wybrzeża Triestu, przechodzącymi dalej w laguny Wenecji Euganejskiej i Emilii-Romanii oraz w niezwykle szerokie, piaszczyste plaże masowo odwiedzane przez turystów. Kończy się ona dzikimi wybrzeżami Apulii, gdzie z morza wyrastają wysokie wapienne klify, kryjące wśród swych skał małe zatoczki z nieskazitelnie czystymi plażami.
Wybrzeże Adriatyku to jedno ze wspanialszych miejsc na spędzenie wakacji, zwłaszcza letnich. Przez całą jego długość ciągnie się szereg miejscowości wypoczynkowych, w większości świetnie przygotowanych dla turystów. Nad samym Adriatykiem lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdziemy także wiele wspaniałych città d’arte – „miast sztuki”; losy wielu z nich od zawsze związane były z morzem, niektóre też morzu zawdzięczały rozkwit i wielowiekową potęgę, jak chociażby Wenecja.
Adriatyckie wybrzeże Włoch, niesłychanie bogate w zabytki historii, to także obszar, w którym na przestrzeni wieków spotykało się i przenikało wiele kultur. Ziemie te zostały w większości skolonizowane przez Rzymian, którzy przynieśli tu zdobycze swojej cywilizacji i dla których tutejsze porty stanowiły swoiste „bramy na wschód”. W późniejszych czasach wyruszały stąd wyprawy krzyżowe do Ziemi Świętej, tutaj też rozpoczął swą słynną podróż na Daleki Wschód wenecjanin Marco Polo.
Wybrzeże Adriatyku zachwyci więc zarówno miłośników sztuki i zabytków, jak i miłośników przyrody. Zadowoli także zwolenników wakacyjnego leżenia do góry brzuchem na plaży. A na całej swej długości będzie urzekać wielokrotnie i na różne sposoby, każąc do siebie wracać i zawsze pozostawiając coś nowego do odkrycia.

Napisz opinię
Agnieszka Masternak ADRIATYCKIE WYBRZEŻE WŁOCH. SZMARAGDOWYM SZLAKIEM OD TRIESTU DO LECCE

Agnieszka Masternak ADRIATYCKIE WYBRZEŻE WŁOCH. SZMARAGDOWYM SZLAKIEM OD TRIESTU DO LECCE


Śledź nas na Facebooku