Filozofia, religia i religioznawstwo

WEZWANIE MOWY. MYŚLENIE MOWY, LITURGIA I PIĘKNO W FILOZOFII FRANZA ROSENZWEIGA Janusz Maj Zobacz większe

WEZWANIE MOWY. MYŚLENIE MOWY, LITURGIA I PIĘKNO W FILOZOFII FRANZA ROSENZWEIGA Janusz Maj

NOM60490914

Nowy produkt

41,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Wezwanie mowy
Podtytuł Myślenie mowy, liturgia i piękno w filozofii Franza Rosenzweiga
Autor Janusz Maj
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2009
Format A-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 268
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-91-4
EAN/UPC 9788360490914

Więcej informacji

Zgodnie z tytułem i deklarowanym już na wstępie zamierzeniem, autor zwraca szczególną uwagę na poruszany przez Rosenzweiga problem liturgii i sztuki (lub piękna) jako form obcowania z transcendencją na gruncie konkretnego doświadczenia. Uwypuklenie tego problemu w myśli Rosenzweiga oraz powiązanie go z ogólniejszą problematyką bycia religijnego oraz „myślenia mowy” stanowi o oryginalności pracy Janusza Maja.
[Z recenzji dr hab. W. Małgorzaty Kowalskiej]

Janusz Maj w swojej książce przedstawia i uzasadnia, że w filozofii współczesnej podejmowane są te same problemy, które pomimo różnicy czasowej obecne już były w latach dwudziestych ubiegłego wieku w nurcie filozofii dialogu. Są to: podmiotowość heteronomiczna oparta na wezwaniu i odpowiedzi, relacja intersubiektywna, rozbicie tradycyjnych struktur ontologicznych w ukazywaniu tego, co postmetafizyczne czy krytyka idealistycznych form myślenia, jako form totalnych.
[Z recenzji prof. dra hab. Jerzego Ochmanna]

Janusz Maj, doktor filozofii, absolwent filozofii i pedagogiki. Zajmuje się filozofią dialogu oraz jej recepcją w myśli współczesnej, a także jej zastosowaniem w myśli pedagogicznej. Autor licznych artykułów publikowanych m.in. w „Filozofii Dialogu”, „Filozofii Religii”, „Logosie i Ethosie” oraz w „Pedagogice Dialogu”. Dopiero w ostatnich latach zwrócono uwagę na estetyczny wymiar filozofii Rosenzweiga doszukując się w nim oryginalności. Janusz Maj pokazuje w swojej interpretacji, że sztuka i piękno wyrażają to, co niewyrażalne, a sztuka i liturgia urzeczywistniają doświadczenie wieczności w doświadczeniu faktyczności.
[Z recenzji dra hab. Leszka Hońdo]

Napisz opinię
WEZWANIE MOWY. MYŚLENIE MOWY, LITURGIA I PIĘKNO W FILOZOFII FRANZA ROSENZWEIGA Janusz Maj

WEZWANIE MOWY. MYŚLENIE MOWY, LITURGIA I PIĘKNO W FILOZOFII FRANZA ROSENZWEIGA Janusz Maj


Śledź nas na Facebooku