Historia i archeologia

KRONIKA KOŚCIOŁA MARIACKIEGO W DARŁOWIE Jerzy Kalicki (red.) Zobacz większe

KRONIKA KOŚCIOŁA MARIACKIEGO W DARŁOWIE Jerzy Kalicki (red.)

KOS89463111

Nowy produkt

1 Przedmiot

Ostatnie egzemplarze!

58,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Kronika Kościoła Mariackiego w Darłowie
Redakcja Jerzy Kalicki
Wydawnictwo Muzeum w Koszalinie
Miejsce wydania Koszalin
Rok wydania 2009
Seria Koszalińskie Zeszyty Muzealne. Seria B-I-Historia. Tom 1
Format 23,0 x 16,0 cm
Oprawa TW-twarda
Liczba stron 352
Wersja językowa polsko-niemiecka
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-89463-11-1
EAN/UPC 9788389463111
Stan nowy
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

"Kiedy ponad dwadzieścia lat temu wziąłem do ręki kronikę kościoła NMP w Darłowie, nie przypuszczałem, że kiedykolwiek ten rękopis będzie mógł być wydany drukiem i do tego w tłumaczeniu na język polski, i że to ja będę tego inicjatorem.
Wówczas kronika ta była dla mnie pożądanym i niezwykle ważnym, potencjalnym źródłem informacji pomocnych w badaniach nad historią, architekturą i wyposażeniem kościoła Mariackiego. I rzeczywiście, ilość i zakres wiadomości z tej dziedziny, przerosła moje oczekiwania, informacje były bardzo dokładne i dotyczyły również kaplicy cmentarnej św. Gertrudy, wchodzącej ówcześnie w skład parafii Mariackiej, zostały więc wykorzystane w moich badaniach nad obu tymi kościołami. Ale to nie to, a w każdym bądź razie nie tylko to, przesądziło o decyzji publikacji kroniki i jej tłumaczenia. Zdecydowała jej wyjątkowość, zarówno z uwagi na zakres czasowy, rozciągający się w latach 1891-1926, jak i też na bogaty zasób zawartych w niej informacji, uwag i ocen wszelkich aspektów życia społeczności darłowskiej, która żyje własnym małomiasteczkowym rytmem, niewolnym wszak od wpływów i skutków wielkiej polityki i przemian społecznych. Tak się składa, że kronika opisuje życie parafii i miasta w dwóch, wyraźnych okresach historii Niemiec. Pierwszy trwający od 1891 do 1914 r., przypada na okres rządów Wilhelma II i zwany jest "erą wilhelmińską". Drugi to lata 1914-26, czas przełomu i początek nowej ery, to wybuch pierwszej wojny światowej, rewolucja listopadowa 1918 r. i Republika Weimarska. (...)
Ta wyjątkowość kroniki to zasługa jej założyciela i autora pierwszej części, proboszcza Friedricha Carla Leescha, osoby wykształconej, o silnej osobowości i szerokich zainteresowaniach. Podobne cechy charakteryzują jego następcę, proboszcza Gottfrieda Augusta Nebla, kontynuującego kronikę w latach 1914-1926. (...)

Pierwsza [część] zawiera transkrypcję oryginału kroniki, pisanej w języku niemieckim pismem ręcznym, neogotyckim, na alfabet łaciński, z zachowaniem wszystkich błędów, przekreśleń autorskich i opuszczeń. Druga zawiera tłumaczenie na język polski podzielone na dwa okresy czasowe: lata 1891-1913 oraz 1914-1926".

[fragment wstępu]


SPIS TREŚCI:

Wstęp Nota edytorska

Część I - opr. Aneta Heinrich Transkrypcja rękopisu kroniki kościoła Mariackiego w Darłowie

Część II - opr. Aneta Heinrich
1. Tło społeczno-polityczne do I części kroniki kościoła Mariackiego w Darłowie (1891-1914)
2. Tłumaczenie kroniki I cz. lata 1891-1913
3. Tło społeczno-polityczne do II części kroniki kościoła Mariackiego w Darłowie (1914-1926)
4. Tłumaczenie kroniki II cz. lata 1914-1918
5. Słowniczek geograficzny

Część III
Spis załączników
Spis ilustracji


Liczne czarno-białe ilustracje.

Napisz opinię
KRONIKA KOŚCIOŁA MARIACKIEGO W DARŁOWIE Jerzy Kalicki (red.)

KRONIKA KOŚCIOŁA MARIACKIEGO W DARŁOWIE Jerzy Kalicki (red.)


Śledź nas na Facebooku