Psychologia i socjologia

METODA BIOGRAFICZNA W SOCJOLOGII. ANTOLOGIA TEKSTÓW Kaja Kaźmierska Zobacz większe

METODA BIOGRAFICZNA W SOCJOLOGII. ANTOLOGIA TEKSTÓW Kaja Kaźmierska

NOM76884226

Nowy produkt

1 Przedmiot

Ostatnie egzemplarze!

124,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Metoda biograficzna w socjologii. Antologia tekstów
Redakcja Kaja Kaźmierska
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2012
Format B-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 896
Wersja językowa polska
Numer wydania 1
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-422-6
EAN/UPC 9788376884226
Stan nowy
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

Mimo wzrastającego w ostatnich latach zainteresowania metodą biograficzną w naukach społecznych, brak jest na polskim rynku wydawniczym publikacji prezentującej teksty socjologiczne związane z podejściem biograficznym. Ostatni i w zasadzie jedyny zbiór tekstów, "Metoda biograficzna w socjologii" pod red. Jana Włodarka i Marka Ziółkowskiego (bardzo wartościowy i do dzisiaj wykorzystywany), ukazał się w 1990 roku i jest dziś trudno dostępny. Niniejsza antologia jest zatem próbą przynajmniej częściowego wypełnienia tej luki przez przedstawienie polskiemu Czytelnikowi wybranych tekstów z obszaru metody biograficznej, powstałych na przestrzeni ostatnich lat poza socjologią polską.

Stojąc przed wyborem między różnorodnością wręcz lawinowo narastających badań i tekstów biograficznych, teoretyczną „wielobarwnością” metody biograficznej, a „monograficzną” prezentacją wybranego sposobu uprawiania badań biograficznych, zdecydowałam się na tę ostatnią strategię. Wybór i prezentacja tekstów podporządkowana została określonej perspektywie związanej z tradycją socjologii interpretatywnej. W kontekście badań biograficznych perspektywa ta wydaje się najbardziej empirycznie i intelektualnie spójną i płodną, zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. Jest ona najlepiej teoretycznie skonceptualizowana, widać w niej wyraźnie ciągłość tradycji myśli socjologicznej – niektóre współczesne podejścia w badaniach biograficznych bazując na założeniach socjologii interpretatywnej zarazem twórczo ją rozwijają.

Wszyscy autorzy wybranych prac reprezentują rzetelny warsztat metodologiczny, wsparty konkretnymi założeniami teoretycznymi, są uznanymi badaczami w dziedzinie metody biograficznej.

Kaja Kaźmierska

Książka posiada walory nowoczesnego podręcznika, potrzebnego tysiącom studentów socjologii i innych dyscyplin społecznych. Bardzo przyda się polskim badaczom, którzy prowadzą lub zamierzają prowadzić analizy biografii.

Z recenzji prof. dra hab. Janusza Muchy

Szczególnym walorem antologii jest to, że umieszcza ona metodę biograficzną w bardzo szerokim kontekście; omawiając historię tej metody, jej podstawy teoretyczne, różne szkoły jej stosowania i obszary prowadzonych przy jej pomocy badań empirycznych, a także zastosowań praktycznych. […] Jestem pewien, że znajdzie ona licznych czytelników, nie tylko wśród socjologów, ale i przedstawicieli innych nauk społecznych oraz tzw. szerszej publiczności. Nie będzie to po prostu „książka do czytania”, może ona pełnić rolę podręcznika do zajęć akademickich i do prowadzenia własnych badań.

Z recenzji prof. dra hab. Marka Ziółkowskiego

Napisz opinię
METODA BIOGRAFICZNA W SOCJOLOGII. ANTOLOGIA TEKSTÓW Kaja Kaźmierska

METODA BIOGRAFICZNA W SOCJOLOGII. ANTOLOGIA TEKSTÓW Kaja Kaźmierska


Śledź nas na Facebooku