Filozofia, religia i religioznawstwo

Obniżka! CZTERY WIZJE EUROPY Katarzyna Leszczyńska Zobacz większe

CZTERY WIZJE EUROPY Katarzyna Leszczyńska

NOM60490822

Nowy produkt

Przedmiotem publikacji jest analiza porównawcza stanowiska Jana Pawła II z poglądami duchownych Kościoła katolickiego w Polsce wobec procesów integracji europejskiej oraz wyobrażeń na temat dziejów i przyszłości Europy.

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 39,60 zł.

Więcej szczegółów

4 Przedmioty

39,60 zł brutto

46,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Cztery wizje Europy
Podtytuł Analiza wypowiedzi Jana Pawła II i duchownych Kościoła rzymskoka
Autor Katarzyna Leszczyńska
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2009
Format A-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 302
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-82-2
EAN/UPC 9788360490822
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

Katarzyna Leszczyńska, adiunkt w Katedrze Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej WNSS AGH. Absolwentka socjologii i religioznawstwa UJ. Autorka książki Imprimatur dla Unii? Kościół rzymskokatolicki w Polsce i Czechach wobec procesów zjednoczeniowych (2002), oraz licznych artykułów naukowych. Zajmuje się socjologią religii, socjologią języka oraz socjologią płci. Laureatka stypendium programu „Start” dla młodych naukowców Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz stypendystka programu „Mistrz” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Przedmiotem publikacji jest analiza porównawcza stanowiska Jana Pawła II z poglądami duchownych Kościoła katolickiego w Polsce wobec procesów integracji europejskiej oraz wyobrażeń na temat dziejów i przyszłości Europy. Materiałem źródłowym prasowe publikacje zamieszczające wypowiedzi Jana Pawła II - zwłaszcza L 'Ossewatore Romano oraz wybrane tytuły polskiej pracy katolickiej, na łamach których wypowiadali się polscy księża.
[z recenzji prof. Marii Libiszowskiej-Żółtkowskiej]

Autorka postanowiła zająć się złożonymi kwestami z jednego, konkretnego punktu widzenia. Zdecydowała mianowicie przebadać metafory, którymi posługują się uczestnicy debaty na temat Europy i integracji europejskiej – przedstawiciele polskiego duchowieństwa oraz sam zwierzchnik Kościoła. Uznała, że poprzez analizę metafor uda się zrekonstruować świat symbolicznych znaczeń i wyobrażeń. Wyszła z założenia, że metafora jest bardzo skutecznym środkiem komunikacji, szczególnie w sytuacjach, kiedy materia do przemyśleń jest skomplikowana a język ubogi. Osobiście podzielam to przekonanie. Jest ono najbardziej uzasadnione w odniesieniu do sposobu przekazu praktykowanego przez duchowieństwo katolickie, stojące na stanowisku, ze tematy religijne nie nadają się z samej swojej istoty do wyrażania wprost i wymagają metafory.
[z recenzji prof. Zdzisława Macha]

Napisz opinię
CZTERY WIZJE EUROPY Katarzyna Leszczyńska

CZTERY WIZJE EUROPY Katarzyna Leszczyńska


Śledź nas na Facebooku