Psychologia i socjologia

Obniżka! GENDER W SPOŁECZEŃSTWIE POLSKIM (red.) Krystyna Slany, Justyna Struzik, Katarzyna Wojnicka Zobacz większe

GENDER W SPOŁECZEŃSTWIE POLSKIM (red.) Krystyna Slany, Justyna Struzik, Katarzyna Wojnicka

NOM76880563

Nowy produkt

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 44,10 zł.

Więcej szczegółów

44,10 zł brutto

49,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Gender w społeczeństwie polskim
Redakcja Slany Krystyna, Struzik Joanna, Wojnicka Katarzyna
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Format B-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 382
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-056-3
EAN/UPC 9788376880563

Więcej informacji

Podstawowym celem książki Gender w społeczeństwie polskim jest dostarczenie polskim Czytelniczkom i Czytelnikom złożonej, wielowymiarowej i intersekcjonalnej wiedzy na temat płci kulturowej, osadzonej głęboko w kontekście polskich problemów, przy jednoczesnym odniesieniu tej problematyki do ustaleń badań zagranicznych. Takie porównawcze podejście pokazuje z jednej strony obecny stan rozwoju studiów genderowych w Polsce, ich osiągnięcia, podejmowane tematy, ich specyfikę, z drugiej zaś międzykulturowe i ponadkulturowe podobieństwo zagadnień dotyczących płci.

Jednak niezależnie od intersekcjonalnych wymiarów różnic między kobietami, których sytuacja stanowi główny obszar polskich analiz naukowych dokonywanych z perspektywy genderowej, i które tworzą zaskakująco złożoną rzeczywistość społeczną, można wysnuć wniosek oparty na licznych badaniach naukowych, że istnieją pewne wspólne doświadczenia kobiet. Należą do nich między innymi: nierówności ekonomiczne, segregacja płacowa i zawodowa, szklany sufi t, nieodpłatna praca w domu, dyskryminacja rodzajowa, przemoc ze względu na płeć, utowarowienie ciała, przypisanie pracom reprodukcyjnym, niżej ewaluowanym społecznie, nieobecność w sferze polityki i władzy. „Wspólnota” owych doświadczeń nie jest przyjmowana przez badaczki i badaczy a priori, a stanowi raczej wynik wieloletnich badań nad wielowymiarowymi konstruktami płci. […]

Przygotowana książka dzięki wysiłkowi i wsparciu tak wielu akademiczek i akademików zajmujących się interesującą nas problematyką z pewnością będzie pomocna w prowadzeniu zajęć z zakresu gender studies, socjologii oraz studiów feministycznych, a także w prowadzeniu poszczególnych segmentów zajęć dydaktycznych w szeroko pojętych naukach humanistycznych i społecznych. Książka może stać się także swoistym drogowskazem dla społecznych inicjatyw podejmowanych w celu budowania społeczeństwa obywatelskiego opartego na zasadach równości i sprawiedliwości płci.


ISBN 978-83-7688-056-3
EAN 9788376880563

Napisz opinię
GENDER W SPOŁECZEŃSTWIE POLSKIM (red.) Krystyna Slany, Justyna Struzik, Katarzyna Wojnicka

GENDER W SPOŁECZEŃSTWIE POLSKIM (red.) Krystyna Slany, Justyna Struzik, Katarzyna Wojnicka


Śledź nas na Facebooku