Polityka i ekonomia

RELIGIA POLITYKA NARÓD. STUDIA NAD WSPÓŁCZESNĄ MYŚLĄ POLITYCZNĄ Rafał Łętocha Zobacz większe

RELIGIA POLITYKA NARÓD. STUDIA NAD WSPÓŁCZESNĄ MYŚLĄ POLITYCZNĄ Rafał Łętocha

NOM76880259

Nowy produkt

61,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Religia - Polityka - Naród
Podtytuł Studia nad współczesną myślą polityczną
Redakcja Rafał Łętocha
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2010
Format B-5
Oprawa TW-twarda
Liczba stron 438
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-025-9
EAN/UPC 9788376880259

Więcej informacji

Problematyka podejmująca różne aspekty historycznego i współczesnego nacjonalizmu – w tym przede wszystkim relacji polityka, naród, religia – to wciąż mało znany obszar w badaniach historyczno-politologicznych. Dlatego z poznawczego punktu widzenia badania nad tymi wątkami mają niewątpliwie pozytywny walor, wnoszący do naszej historycznej wiedzy wiele dotychczas nieznanych szerzej lub pomijanych koncepcji politycznych, działalności organizacji i postaci politycznych, w większości pozostających na marginesie życia politycznego w RP czy opozycyjnych w okresie PRL. Dzięki tym zainteresowaniom dowiadujmy się coraz więcej o niektórych „zapomnianych” postaciach i ich koncepcjach politycznych czy też o działalności oraz myśli programowej często marginalnych, a nawet lokalnych ugrupowań bądź środowisk politycznych.

Omawiana praca jest obszernym zamierzeniem edytorskim. Zawiera dwadzieścia pięć artykułów o rożnej objętości. Artykuły zgrupowane są w trzech merytorycznie wyodrębnionych częściach: (1) Religia, polityka, idee polityczne, (2) Oblicza nacjonalizmu, (3) Sprawy narodowościowe.
[Dr hab. Jerzy Kornaś]

Publikacja ta jest niewątpliwie ważną i bardzo interesującą pozycją. Jest to zbiór tekstów kilkunastu autorów przedstawiających własny warsztat badawczy i przemyślenia teoretyczne połączone anonsowaną w tytule publikacji problematyką. Zagadnieniem, które łączy całość książki, jest problem myśli nacjonalistycznej, i szerzej myśli prawicowej: jej genezy, charakteru, różnych odmian i różnych przypadków. Rzecz oczywista, większość tekstów dotyczy polskiej myśli narodowej czy też nacjonalistycznej i wiążącej się z tym najczęściej orientacji prawicowej. Niektóre teksty mają niebanalną wartość historyczną, referują szczegółowo mało znane epizody historyczne, sylwetki biograficzne, programy ideologiczne.
[Prof. dr hab. Włodzimierz Pawluczuk]

Napisz opinię
RELIGIA POLITYKA NARÓD. STUDIA NAD WSPÓŁCZESNĄ MYŚLĄ POLITYCZNĄ Rafał Łętocha

RELIGIA POLITYKA NARÓD. STUDIA NAD WSPÓŁCZESNĄ MYŚLĄ POLITYCZNĄ Rafał Łętocha


Śledź nas na Facebooku