Czechy to kraj, który pokochałam odkąd wiele lat temu po raz pierwszy odwiedziłam Pragę. Szybko polubiłam czeskie poczucie humoru, czeski język i czeską sztukę, a także dystans, jaki Czesi mają do życia i do samych siebie. I nie, nie uważam, że ta czeska „lekkość” to wyłącznie stereotyp. Według mnie jest ona odczuwalna i lubię się…

Białoruś zachodnia (09/2018)
Wyjeżdżając na Białoruś nie wiedziałam, czego się po niej spodziewać, a po powrocie z tego kraju nie wiem co o nim sądzić. Moje odczucia są ambiwalentne i być może dopiero w trakcie spisywania tej relacji sama sobie odpowiem na pytanie jak oceniam naszego wschodniego sąsiada. Ale od początku. Żeby móc się wybrać na Białoruś trzeba…

Sarajewo (05/2018)
Nie da się ukryć, że wschód to nasz ulubiony kierunek podróży, ale jak się okazuje na południu też jest czego szukać (i – oczywiście – nie mam tu na myśli morza oraz szerokich, piaszczystych plaż). Są miasta, które intrygują już od pierwszego zetknięcia się z ich nazwą i dla mnie takim właśnie miastem jest Sarajewo….

Konstanca (10/2017)
Skąd biorą się pomysły wyjazdów? Bywa, że z książek. Bywa też, że inspiracją są wcześniejsze podróże. Bywa wreszcie, że jedno z drugim się wiąże, na przykład gdy zauroczony pobytem nad Morzem Czarnym „ktoś” kupuje książkę Charlesa Kinga „Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów” i na jednej z pierwszych stron znajduje taką oto mapkę… ……

Kijów (05/2017)
Kijów to miejsce trudne do opisania. Z jednej strony stare i bogate kulturowo, z drugiej na wskroś nowoczesne i niemal całkowicie pozbawione historycznych budowli. Dla osób przyzwyczajonych do miast takich jak Paryż, Kraków, czy Praga, Kijów może początkowo stanowić nie lada zagadkę. Miejscami, np. w okolicy Majdanu Niezależności, Kijów podobny jest do krakowskiej Nowej Huty (jasne,…

Użhorod (09/2016)
Pomysł na wrześniowy weekend: Użhorod. Ukraińskie miasto przy granicy ze Słowacją, blisko granicy węgierskiej. Historyczna stolica Zakarpacia. Jak sobie wyobrażamy Użhorod? Jako raczej małe miasto z raczej dużą rzeką. Jest raczej na odwrót 🙂 Do miasta najłatwiej dostać się ze Słowacji przez przejście graniczne Vyšné Nemecké – Użhorod. Nam niestety nie było to dane, gdyż zarówno…

Białogród nad Dniestrem (06/2016)
Będąc w Odessie warto przeznaczyć jeden dzień na wycieczkę do Białogrodu nad Dniestrem (ukr. Білгород-Дністровський, Bilgorod-Dnistrowskij). Choć obecnie miejsce to może się poszczycić jedynie pozostałościami twierdzy, to warto pamiętać, że jego historia liczy sobie ponad 2,5 tys. lat, a sama nazwa – wraz z przechodzeniem miasta z rąk do rąk – zmieniała się ok. 20 razy. Nosił zatem…

Odessa (06/2016)
To, że ponownie odwiedzimy Ukrainę było pewne, natomiast wyboru miasta tym razem dokonał za nas „Okean Elzy”. Chcąc połączyć przyjemne (urlop) z przyjemnym (koncertem) zerknęliśmy na trasę koncertową zespołu i zdecydowaliśmy, że nie ma sensu wybierać się drugi raz na Arenę Lviv, skoro do wyboru jest też na przykład… odeski Czernomorec! Decyzja okazała się ze…

Dobry przepis na miód z mniszka lekarskiego (mlecza)
Odkąd w zeszłym roku po raz pierwszy w życiu przygotowaliśmy własnoręcznie miód z mniszka lekarskiego, nie mogliśmy się doczekać kolejnej kwitnącej żółtymi mleczami wiosny. I oto jest początek maja, a pękate słoiczki z wypełnionymi złotym miodem brzuszkami uśmiechają się już z szafki. Mniszek lekarski, potocznie zwany mleczem, dmuchawcem, czy męską stałością (ciekawe dlaczego… 🙂 ),…

Dobry przepis na gołąbki wegetariańskie
Gołąbki to w zimie danie idealne – rozgrzewające, sycące, zdrowe i zachwycająco smaczne. Wpisuje się też w naszą ideologię gotowania, która sprowadza się do tego, żeby gotować jak najrzadziej (bo nie za bardzo lubimy) i z jak najprostszych składników (bo skomplikowane nas przerażają), ale za to w większych ilościach (tak by część dania móc zamrozić na później)…