Psychology & Sociology

Jacek Kurczewski (red.) SOCJOLOGIA POJEDNANIA

NOM76881027

New product

Tak jak antagonizm i konflikt są zjawiskami społecznymi, tak też proces pojednania ma swój wymiar socjologiczny, którego przedstawienie jest celem niniejszej książki.

More details

3 Items

43,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Socjologia pojednania
Editor Jacek Kurczewski
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Place of publication Kraków
Published 2012
Size B-5
Cover paperback
Number of pages 238
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-102-7
EAN/UPC 9788376881027
Book condition new
Shipping time about 3-5 days from receiving the payment

More info

Socjologii pojednania w konwencjonalnych podręcznikach nie odnajdziemy, ale praca nad pojednaniem zwaśnionych stron jest jednym z głównych zadań przywódców politycznych i duchowych ludzkości. Tak jak antagonizm i konflikt są zjawiskami społecznymi, tak też proces pojednania ma swój wymiar socjologiczny, którego przedstawienie jest celem niniejszej książki.

Socjologowie z Polski, Czech, Ukrainy i Łotwy szukają odpowiedzi na pytania o doktrynę i praktykę pojednania, a ich zainteresowania są szerokie – od nauczania Jana Pawła II do piłki nożnej, od sytuacji na Zaolziu, przez relacje polsko-ukraińskie, do sytuacji w wielonarodowych dawnych polskich Inflantach. Zarysowana na wstępie historia tolerancji w Europie znajduje rozwinięcie w szczegółowych analizach pojednania religijnego, a następnie pojednania między zwaśnionymi narodami i grupami etnicznymi w naszej części Europy, z uwzględnieniem grup bezpośrednio pokrzywdzonych, jak środowiska polskich przesiedleńców ze Wschodu. W trakcie lektury przedstawione są konkretne problemy pojednania polsko-niemieckiego, polsko-czeskiego, polsko-ukraińskiego, ale też pojednania między katolikami i ewangelikami oraz między katolikami i mariawitami.

Obok analiz szczegółowych, dotyczących konkretnych społeczności regionalnych i lokalnych, znajdujemy w książce ogólną analizę pojednania realizowanego za pomocą spektakularnych akcji, związku między świętami upamiętniającymi masakry a świętami pojednania, pojednania jako nieprzewidywanego skutku innych działań i porozumienia jako komunikacji intencjonalnie nastawionej na wzajemne zrozumienie. Książka jest efektem prac grupy zorganizowanej ad hoc podczas 14 Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego w Krakowie we wrześniu 2010 roku.


ISBN 978-83-7688-104-1

Write a review
Jacek Kurczewski (red.) SOCJOLOGIA POJEDNANIA

Jacek Kurczewski (red.) SOCJOLOGIA POJEDNANIA


Follow us on Facebook