Psychology & Sociology

Jacek Kurczewski (red.) SOCJOLOGIA POJEDNANIA

NOM76881027

New product

Tak jak antagonizm i konflikt są zjawiskami społecznymi, tak też proces pojednania ma swój wymiar socjologiczny, którego przedstawienie jest celem niniejszej książki.

More details

43,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Socjologia pojednania
Editor Jacek Kurczewski
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Place of publication Kraków
Published 2012
Size B-5
Cover paperback
Number of pages 238
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-102-7
EAN/UPC 9788376881027
Book condition new
Shipping time about 3-5 days from receiving the payment

More info

Socjologii pojednania w konwencjonalnych podręcznikach nie odnajdziemy, ale praca nad pojednaniem zwaśnionych stron jest jednym z głównych zadań przywódców politycznych i duchowych ludzkości. Tak jak antagonizm i konflikt są zjawiskami społecznymi, tak też proces pojednania ma swój wymiar socjologiczny, którego przedstawienie jest celem niniejszej książki.

Socjologowie z Polski, Czech, Ukrainy i Łotwy szukają odpowiedzi na pytania o doktrynę i praktykę pojednania, a ich zainteresowania są szerokie – od nauczania Jana Pawła II do piłki nożnej, od sytuacji na Zaolziu, przez relacje polsko-ukraińskie, do sytuacji w wielonarodowych dawnych polskich Inflantach. Zarysowana na wstępie historia tolerancji w Europie znajduje rozwinięcie w szczegółowych analizach pojednania religijnego, a następnie pojednania między zwaśnionymi narodami i grupami etnicznymi w naszej części Europy, z uwzględnieniem grup bezpośrednio pokrzywdzonych, jak środowiska polskich przesiedleńców ze Wschodu. W trakcie lektury przedstawione są konkretne problemy pojednania polsko-niemieckiego, polsko-czeskiego, polsko-ukraińskiego, ale też pojednania między katolikami i ewangelikami oraz między katolikami i mariawitami.

Obok analiz szczegółowych, dotyczących konkretnych społeczności regionalnych i lokalnych, znajdujemy w książce ogólną analizę pojednania realizowanego za pomocą spektakularnych akcji, związku między świętami upamiętniającymi masakry a świętami pojednania, pojednania jako nieprzewidywanego skutku innych działań i porozumienia jako komunikacji intencjonalnie nastawionej na wzajemne zrozumienie. Książka jest efektem prac grupy zorganizowanej ad hoc podczas 14 Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego w Krakowie we wrześniu 2010 roku.


ISBN 978-83-7688-104-1

Write a review
Jacek Kurczewski (red.) SOCJOLOGIA POJEDNANIA

Jacek Kurczewski (red.) SOCJOLOGIA POJEDNANIA


Follow us on Facebook