Philosophy, Religion & Religious Studies

Joanna Michalik FILOZOFIA I GŁOS View larger

Joanna Michalik FILOZOFIA I GŁOS

NOM-76880273

New product

43,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Filozofia i głos
Author Joanna Michalik
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Published 2009
Size A-5
Cover miękka foliowana ze skrzydełkami
Number of pages 304
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-027-3
EAN/UPC 9788376880273
Book condition new
Shipping time about 3-5 days from receiving the payment

More info

W codziennym doświadczeniu głosy są wciąż obecne, dobiegają zewsząd. Głos to zaledwie ulotna wibracja wydychanego powietrza. A zarazem – dzięki niesionym znaczeniom, niepowtarzalnej barwie i zróżnicowanym sposobom modulacji – najbardziej indywidualny środek wyrazu o zdawać by się mogło nieograniczonych możliwościach. Dlatego nie dziwi, że od początku swojej historii interesowała się nim filozofia.

Książka przedstawia właśnie filozoficzną historię głosu: od Sokratejskiego daimoniona, przez Platońskie dążenie do „umartwienia” głosu w sztuce retorycznej, koncepcję Arystotelesa, nowożytne koncepcje racjonalistyczne i sensualistyczno-woluntarystyczne do współczesnych koncepcji fenomenologicznych oraz psychoanalitycznych. Do odsłaniania filozoficznej historii głosu głównego impulsu dostarczyła najbardziej spektakularna interpretacja znaczenia głosu – interpretacja Derridy. Sformułował on diagnozę, zgodnie z którą uprzywilejowanie wokalnie artykułowanego słowa stało się podstawą metafizyki. I dlatego opatrzył ją mianem fonologocentrycznej. Tym samym pokazał, że można potraktować głos jako ogniskową nie tylko filozofii języka, nie tylko filozofii podmiotu, ale całości metafizyki.

Joanna Michalik, ur. 1977 w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych. Pracuje w Zakładzie Filozofii Kultury, w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się filozofią języka i ciała. Współredaktorka antologii tekstów Co to jest filozofia kultury? (WUW 2006) oraz Freud i nowoczesność (Universitas 2008).


ISBN: 978-83-7688-027-3
EAN 9788376880273

Write a review
Joanna Michalik FILOZOFIA I GŁOS

Joanna Michalik FILOZOFIA I GŁOS


Follow us on Facebook