Filozofia, religia i religioznawstwo

FILOZOFIA I GŁOS Joanna Michalik Zobacz większe

FILOZOFIA I GŁOS Joanna Michalik

NOM-76880273

Nowy produkt

43,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Filozofia i głos
Autor Joanna Michalik
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Rok wydania 2009
Format A-5
Oprawa miękka foliowana ze skrzydełkami
Liczba stron 304
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-027-3
EAN/UPC 9788376880273
Stan nowy
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

W codziennym doświadczeniu głosy są wciąż obecne, dobiegają zewsząd. Głos to zaledwie ulotna wibracja wydychanego powietrza. A zarazem – dzięki niesionym znaczeniom, niepowtarzalnej barwie i zróżnicowanym sposobom modulacji – najbardziej indywidualny środek wyrazu o zdawać by się mogło nieograniczonych możliwościach. Dlatego nie dziwi, że od początku swojej historii interesowała się nim filozofia.

Książka przedstawia właśnie filozoficzną historię głosu: od Sokratejskiego daimoniona, przez Platońskie dążenie do „umartwienia” głosu w sztuce retorycznej, koncepcję Arystotelesa, nowożytne koncepcje racjonalistyczne i sensualistyczno-woluntarystyczne do współczesnych koncepcji fenomenologicznych oraz psychoanalitycznych. Do odsłaniania filozoficznej historii głosu głównego impulsu dostarczyła najbardziej spektakularna interpretacja znaczenia głosu – interpretacja Derridy. Sformułował on diagnozę, zgodnie z którą uprzywilejowanie wokalnie artykułowanego słowa stało się podstawą metafizyki. I dlatego opatrzył ją mianem fonologocentrycznej. Tym samym pokazał, że można potraktować głos jako ogniskową nie tylko filozofii języka, nie tylko filozofii podmiotu, ale całości metafizyki.

Joanna Michalik, ur. 1977 w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych. Pracuje w Zakładzie Filozofii Kultury, w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się filozofią języka i ciała. Współredaktorka antologii tekstów Co to jest filozofia kultury? (WUW 2006) oraz Freud i nowoczesność (Universitas 2008).

Napisz opinię
FILOZOFIA I GŁOS Joanna Michalik

FILOZOFIA I GŁOS Joanna Michalik


Śledź nas na Facebooku