Literature Studies

WAMPIR W ŚWIECIE ANTROPII. KOGNITYWIZM SUBSYMBOLICZNY W LITERATUROZNAWSTWIE Krystian Saja View larger

Krystian Saja WAMPIR W ŚWIECIE ANTROPII. KOGNITYWIZM SUBSYMBOLICZNY W LITERATUROZNAWSTWIE

NOM76883205

New product

2 Items

Warning: Last items in stock!

40,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Wampir w świecie antropii
Subtitle Kognitywizm subsymboliczny w literaturoznawstwie
Author Krystian Saja
Publisher Nomos
Place of publication Kraków
Published 2017
Size B-5
Cover miękka
Number of pages 298
Language version polska
No. of edition 1
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-320-5
EAN/UPC 9788376883205
Book condition new
Shipping time about 3-5 days from receiving the payment

More info

Nasz Wszechświat to struktura matematyczna, opisywalna dzięki algorytmom. Człowiek będąc częścią Wszechświata podlega tym samym prawom. Matematyczne i algorytmiczne są także wszystkie jego wytwory, w tym literatura. Tematem przewodnim książki Wampir w świecie antropii  jest literaturoznawstwo kognitywne, zaprezentowane w ujęciu subsymbolicznym. Subsymbolizm oznacza analizę przestrzeni dzieła literackiego z uwzględnieniem zagadnień pochodzących z nauk ścisłych, stanowiących podstawę do budowania przestrzeni mentalnych. Dzieło literackie zostało potraktowane jako zamknięty układ cybernetyczny względnie odosobniony, podlegający sygnałowi na wejściu i wyjściu układu. Informacja na wejściu to sygnał autorski, informacja na wyjściu to interpretacja. Dzięki nowoczesnemu podejściu do zagadnień literaturoznawczych interpretacja Draculi Brama Stokera może stać się pełniejsza, zyskując nowy wymiar poznawczy.

 

Analiza przedstawiona przez Krystiana Saję jest świadectwem wiary w zasadność literaturoznawstwa kognitywnego oraz wyrazem wielkiego entuzjazmu dla przedstawionej metody badawczej, nie pozbawionych jednak krytycyzmu sprzyjającego naukowej sumienności. [...] Mimo szeregu wątpliwości, jakie budzi literaturoznawstwo kognitywne, Autorowi udało się przedstawić spójny obraz nowatorskiej metody badawczej i wskazać jej fundamentalne założenie: odejście od archetypicznego postrzegania kultury i interpretowanie jej przejawów w perspektywie fizykalnej i mentalnej. [...] Istotnym elementem nieantropocentrycznego odczytania Draculi stały się – pod piórem Autora monografii – badania dotyczące dwóch istotnych motywów, kształtujących świat powieści Stokera: motywu krwi oraz dnia i nocy. Interesujące wnioski przedstawione przez Krystiana Saję w odniesieniu do tej problematyki rzucają nowe światło nie tylko na bohatera powieści Stokera, ale na wszelkie postacie wampiryczne, prowadzą bowiem do podważenia opozycji człowiek-wampir, wpisanej nie tylko w omawiane dzieło, ale porządkującej świat przedstawiony wielu powieści grozy.

Z recenzji dr hab. Agnieszki Kwiatkowskiej, prof. UAM

 

O autorze:

Krystian Saja - Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo; absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego; członek zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza; pracownik Zakładu Literatury Dawnej i Nauk Pomocniczych Filologii, Pracowni Badań Kognitywnych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Swoje zainteresowania badawcze skupia wokół literaturoznawstwa kognitywnego, antropologii kultury, memetyki oraz teorii literatury. Ponadto interesuje się wpływem nauk ścisłych na poszczególne dziedziny nauk humanistycznych. Tym samym sięga do takich dyscyplin jak matematyka, astronomia, biologia i fizyka. 

Write a review
Krystian Saja WAMPIR W ŚWIECIE ANTROPII. KOGNITYWIZM SUBSYMBOLICZNY W LITERATUROZNAWSTWIE

Krystian Saja WAMPIR W ŚWIECIE ANTROPII. KOGNITYWIZM SUBSYMBOLICZNY W LITERATUROZNAWSTWIE


Follow us on Facebook