Politics & Economics

Marek Moroń ŹRÓDŁA NACJONALIZMU BENGALSKIEGO I BANGLADESKIEGO View larger

Marek Moroń ŹRÓDŁA NACJONALIZMU BENGALSKIEGO I BANGLADESKIEGO

NOM76881508

New product

1 Item

Warning: Last items in stock!

49,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Źródła nacjonalizmu bengalskiego i bangladeskiego
Author Marek Moroń
Publisher Nomos
Place of publication Kraków
Published 2003
Size B-5
Cover paperback
Number of pages 270
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-150-8
EAN/UPC 9788376881508
Shipping time about 3-5 days from receiving the payment

More info

Umiejętności syntezy wydarzeń i zjawisk kulturowo-społecznych idą u autora w parze z praktycznym doświadczeniem cywilizacji subkontynentu i to w wielu – by tak rzec – osobistych inkarnacjach: jako dyplomaty, badacza akademickiego, biznesmena, wreszcie dociekliwego obserwatora, który zbiera informacje nie tylko w dostępnych książkach i czasopismach, ale w kontaktach z ludźmi, którzy tworzyli najnowszą historię lub przynajmniej ją w rozmaity sposób interpretują. To fenomen niezwykle rzadki, przynajmniej jeżeli chodzi o szeroko rozumianą cywilizację indyjską, a już zupełnie wyjątkowy, jeżeli mowa o samym Bangladeszu.

dr hab. Piotr Kłodkowski, ambasador RP w Indiach

Przeprowadzona przez autora analiza nacjonalizmów bengalskich, w tym nacjonalizmu bangladeskiego, jest wszechstronna, wnikliwa i krytyczna oraz oparta na różnorodnych, licznych i wysokiej jakości źródłach w literaturze przedmiotu oraz na własnych doświadczeniach i wywiadach. Publikacja zawiera rozbudowane opisy zjawiska nacjonalizmu, krytyczne relacje z prób jego wyjaśnienia oraz własne interpretacje, jak również – co szczególnie ważne w nauce i rzadkie w naukach społecznych – próby przewidywania kierunków rozwoju nacjonalizmu bengalskiego.

dr hab. Marek Kucia, prof. UJ

Książka jest nowatorską i unikatową pracą analizującą kształtowanie się specyficznych rodzajów nacjonalizmów powstałych na Subkontynencie Indyjskim. Oparta jest zarówno na materiale teoretycznym z zakresu socjologii, politologii, indologii, religioznawstwa i kulturoznawstwa, ale także na przeprowadzonych badaniach własnych [...] Autor wykorzystał też swoją bardzo dogłębną, osobistą znajomość tego regionu. Daje to gwarancję rzetelności i wysokiego poziomu merytorycznego przeprowadzanych analiz.

prof. dr hab. Marta Kudelska


O autorze

MAREK MOROŃ, dr socjologii, wykładowca w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 2006–2011 Konsul Generalny RP w Mumbaju (Indie), członek zarządu Rady Wspólnej Polskich Katolików i Muzułmanów oraz działacz Stowarzyszenia Obywatelskiego „Dom Polski”. Jego zainteresowania naukowe obejmują problematykę związaną z kwestiami narodowościowymi, historią i współczesnością nacjonalizmów i separatyzmów w Azji Południowej. Jest autorem wielu publikacji w języku polskim i angielskim poświęconych tym zagadnieniom. Był zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami m.in. przez uniwersytety w Cambridge, Leicester, Uniwersytet Warszawski, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach. Jest również autorem kilku tomików poezji.

Write a review
Marek Moroń ŹRÓDŁA NACJONALIZMU BENGALSKIEGO I BANGLADESKIEGO

Marek Moroń ŹRÓDŁA NACJONALIZMU BENGALSKIEGO I BANGLADESKIEGO


Follow us on Facebook