Philosophy, Religion & Religious Studies

Jowita Guja KONCEPCJA WIARY W "ROMERBRIEF" KARLA BARTHA View larger

Jowita Guja KONCEPCJA WIARY W "ROMERBRIEF" KARLA BARTHA

AWYD89978295

New product

1 Item

Warning: Last items in stock!

45,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Koncepcja wiary w \"Römerbrief\"" Karla Bartha
Author Jowita Guja
Publisher Wydawnictwo A
Published 2009
Publishing series Filozofia
Size 148 x 210 mm
Cover paperback
Number of pages 192
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-89978-29-5
EAN/UPC 9788389978295
Book condition new
Comments Koniec nakładu - mogą wystąpić minimalne przybrudzenia okładek
Shipping time about 3-5 days from receiving the payment

More info

Karl Barth jest jednym z najważniejszych teologów XX wieku. Jego pisma wywołały rewolucję w myśleniu religijnym, której waga pozwala postawić ich autora w jednym szeregu z szesnastowiecznymi reformatorami. Podobnie jak oni, broni on wiary chrześcijańskiej, interpretując ją w nowych kategoriach i umieszczając w nowej perspektywie. Jego oryginalność polega jednak na połączeniu obrony wiary z radykalną krytyką wszystkich wymiarów religii.

Römerbrief (komentarz do Listu św. Pawła do Rzymian) stanowi szczególną pozycję w dorobku Bartha. Dzieło kontrowersyjne i pełne paradoksów, jest swoistym manifestem poglądów szwajcarskiego teologa. Barth dowodzi w nim, że religia jest niewiarą, a człowiek naturalnym wrogiem transcendencji, żyjącym w opuszczonym przez Boga świecie.

Praca Jowity Guji jest filozoficzną analizą koncepcji Bartha. Problem wiary i religii rozpatruje w świetle całego systemu przedstawionego w Römerbrief, ukazując ich istotę, fundamenty filozoficzne i teologiczne oraz konsekwencje. Dużą wagę przywiązuje do źródeł i inspiracji myśli kalwińskiego teologa, które okazują się bardzo zaskakujące. Obok Lutra i Kalwina, mistrzami Bartha są bowiem Feuerbach i Nietzsche.

Jowita Guja, ur. w 1977 r., absolwentka filozofii PAT w Krakowie oraz religioznawstwa UJ. W 2008 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Filozoficznym UJ. Obecnie adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa i Filozofii AGH. Autorka artykułów z dziedziny filozofii i kulturoznawstwa skupiających się wokół problematyki filozofii religii i historii idei.

Write a review
Jowita Guja KONCEPCJA WIARY W "ROMERBRIEF" KARLA BARTHA

Jowita Guja KONCEPCJA WIARY W "ROMERBRIEF" KARLA BARTHA


Follow us on Facebook