History & Archaeology

Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE View larger

Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE

AVA

New product

1 Item

Warning: Last items in stock!

39,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Włochy faszystowskie
Author Philippe Foro
Publisher Avalon
Published 2008
Size 23,5 cm x 15,5 cm
Cover paperback
Number of pages 321
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60448-56-4

More info

Wskutek gwałtownych przemian spowodowanych przez pierwszą wojnę światową, młoda wioska demokracja liberalna nie mogła znaleźć wyjścia z pasma kryzysów, co stworzyło warunki, w których doszedł do władzy powstały zaraz po wojnie ruch faszystowski. Jego przywódca, Benito Mussolini, doprowadził w 1925 r. do dyktatury. Włoski faszyzm, daleki od zwykłego ustroju autorytarnego, pragnął wprowadzić model totalitarny poprzez nową koncepcję państwa i coraz ściślejszą kontrolę społeczeństwa. Prócz celów w polityce wewnętrznej, ambicją władzy faszystowskiej było stworzenie z Włoch wielkiego mocarstwa, które odcisnęłoby swój ślad w stosunkach międzynarodowych.
Sprzymierzone w drugiej wojnie światowej z nazistowskimi Niemcami faszystowskie Włochy upadły na skutek wojny, która przekroczyła ich możliwości. Upadek reżimu w lipcu 1943 r. rozpoczął najmroczniejszy okres w dziejach Wioch od momentu zjednoczenia, ale stworzył również warunki do wprowadzenia demokracji.

Philippe Foro jest wykładowcą Uniwersytetu Toulouse-Le Mirail i profesorem w Instytucie Katolickim w Tuluzie, gdzie wykłada najnowszą historię Włoch. Opublikował również Les transitions italiennes (wyd. Harmattan, 2004) i wspólnie z Alberto Bianco, L'Italie de Mussolini a Berlusconi (Mediolan, 2005).

Write a review
Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE

Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE


Follow us on Facebook