NOM60490090
New product
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Title | Imperium i prawo |
Author | Anna Szemrzalska, Ewelina Szrek |
Publisher | Zakład Wydawniczy NOMOS |
Place of publication | Kraków |
Published | 2006 |
Size | A-5 |
Cover | paperback |
Number of pages | 181 |
Language version | Polish |
ISBN/ISSN/ISMN | 83-60490-09-0 |
EAN/UPC | 9788360490099 |
Uwaga badawcza autorek koncentruje się w szczególności na rodowodzie, obecności, charakterze i znaczeniu kategorii „mocarstwowości” i „państwa prawa” w rosyjskim myśleniu, ideologii i polityce. Autorki bardzo trafnie identyfikują i poddają analizie kluczowy wymiar tamtejszych przemian, ważący na przyszłości Rosji i charakterze jej stosunków z sąsiadami, związany z relacją między imperialną tożsamością państwa a prawem i praworządnością. Zaletą książki jest godna pochwały nietendencyjność w doborze argumentów, teoretycznych i politycznych odniesień, zdolność dostrzegania tendencji i kontrtendencji, oddziałujących na procesy dokonujące się w Rosji. Książka może stać się podstawą dla dyskusji, wzbogacających wiedzę czytelników na temat procesów i przemian zachodzących w Rosji.
Celem książki jest eksplikacja źródeł i przyczyn cywilizacyjnej odrębności Rosji i, co za tym idzie, rosyjskich koncepcji i poglądów dotyczących państwa i prawa. Jak się bowiem okazuje, sama kategoria prawa nie jest dla Rosjan jednoznaczna. Tradycyjne w myśli rosyjskiej przeciwstawianie prawa zewnętrznego prawu wewnętrznemu znajduje dziś odzwierciedlenie w niechęci do podporządkowania się normom stanowionym przez państwo.
Niezwykle ważne, jeśli nie kluczowe, jest prześledzenie tego, w jaki sposób kategorie "prawa" i "państwa prawa" pojmowane są przez współczesne rosyjskie społeczeństwo. Jak ustosunkowuje się ono do wprowadzanych przez władzę nowych instytucji, w jakiej mierze nowy porządek prawny jest akceptowany przez obywateli.
[ze wstępu]