Philosophy, Religion & Religious Studies

Ireneusz Jeziorski OD OBCOŚCI DO SYMULAKRUM View larger

Ireneusz Jeziorski OD OBCOŚCI DO SYMULAKRUM

NOM60490747

New product

44,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Od obcości do symulakrum
Subtitle Obraz Żyda w Polsce w XX wieku. Antropologiczne studium przypadku
Author Ireneusz Jeziorski
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Place of publication Kraków
Published 2009
Size A-5
Cover paperback
Number of pages 439
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-74-7
EAN/UPC 9788360490747
Shipping time about 3-5 days from receiving the payment

More info

Ireneusz Jeziorski – doktor socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie adiunkt w Katedrze Socjologii Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół współczesnych teorii antropologicznych, szczególnie problemów związanych z genezą konfliktów etnicznych (obcością), teorii kultury oraz zagadnień z socjologii moralności i socjologii fenomenologicznej, socjolingwistyki i filozofii analitycznej. Redaktor naczelny półrocznika regionalnego „Gronie. Historia – Kultura - Sztuka”, wiceprezes Towarzystwa Naukowego Żywieckiego.

Tytuł dzieła mówi, że dotyczy ono wizerunku Żyda [...] w Polsce. Nie jest to jednak cała prawda, gdyż autor potraktował kwestię obrazu Żydów znacznie szerzej, w kontekście rozwoju zachodniej cywilizacji, począwszy od starożytności. Interesujące go problemy ujął w ramy pojęciowe i teoretyczne, które same w sobie mogłyby być tematem odrębnej książki. Z przyjemnością stwierdzam, że książka stanowi jedno z najlepszych opracowań tej złożonej problematyki, nie tylko w literaturze polskiej. Książkę Ireneusza Jeziorskiego uważam za wybitny wkład do nauk społecznych.
[Z recenzji prof. dra hab. Zdzisława Macha]

Pisarstwo Ireneusza Jeziorskiego zdradza wrażliwość, inteligencję i ruchliwość myślową, odchodzenie od stereotypowego ujmowania tematów. Książka pobudza do myślenia, dalszej refleksji, wskazuje nowe ścieżki analizy. Ton polemiczny sprawia, że z każdym nieomal akapitem chciałoby się dyskutować, pogłębiać postawioną tezę, dociekać jej niuansów. Bardzo wysoko cenię u Jeziorskiego samodzielność myślenia i kreatywność obecną w jego eklektyzmie teoretycznym. Autorowi nieobca jest skłonność do zaskakujących skojarzeń, szokujących metafor i szukania inspiracji w najrozmaitszych typach literatury.
[Z recenzji prof. dr hab. Ewy Nowickiej]

Write a review
Ireneusz Jeziorski OD OBCOŚCI DO SYMULAKRUM

Ireneusz Jeziorski OD OBCOŚCI DO SYMULAKRUM


Follow us on Facebook