History & Archaeology

New WARSZAWSKIE NEKROLOGI PRASOWE 1939-1945. WYBÓR - ANALIZA - OPRACOWANIE View larger

WARSZAWSKIE NEKROLOGI PRASOWE 1939-1945. WYBÓR - ANALIZA - OPRACOWANIE

AVA77303986

New product

Nekrolog to krótki tekst opublikowany w prasie, na stronach internetowych, lub innych mediach, informujący o śmierci osoby. Jest to forma zawiadomienia społeczności o odejściu zmarłego i zazwyczaj zawiera podstawowe informacje na temat osoby zmarłej.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

69,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Warszawskie nekrologi prasowe 1939-1945
Subtitle Wybór - analiza - opracowanie
Author Aneta Anna Czarnecka
Publisher Wydawnictwo Avalon
Place of publication Kraków
Published 2024
Size B-5
Cover hardcover
Number of pages 528
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7730-398-6
EAN/UPC 9788377303986
Book condition new
Shipping time about 3-5 days from receiving the payment

More info

Czym jest nekrolog? To szczególny rodzaj ogłoszenia, i choć może się to wydać zaskakujące, za pomocą niewielu słów mówi nam o zmarłym bardzo dużo: od imienia i nazwiska zmarłego zaczynając, poprzez jego lata życia, dokonania, przyczynę zgonu, na obrządku pogrzebowym kończąc. Tym bardziej zaskakuje, że nekrolog, zajmując tak ważne miejsce w systemach współczesnej komunikacji społecznej, do tej pory nie był przedmiotem szczegółowej analizy ze strony badaczy.

Uwagi te dotyczą zwłaszcza okresu II wojny światowej, kiedy ta forma komemoracji zmarłego przeszła w Polsce, a szczególnie w Warszawie, znaczącą ewolucję. Stołeczne nekrologi prasowe z tej epoki to prawdziwa skarbnica wiedzy o dawnych warszawianach, ich obyczajach i języku, emocjach, strachu, poczuciu beznadziejności, ale także odwagi, nadziei i wiary w zwycięstwo. Odnosi się to także do tragizmu, bohaterstwa i martyrologii czasów, w których przyszło im żyć, pracować, cierpieć, walczyć i umierać.

Autorka niniejszego opracowania podjęła wysiłek analizy nekrologu warszawskiego okresu wojny i okupacji, szczególny nacisk kładąc na czas powstania warszawskiego. Przedmiotem jej badań stała się zarówno warstwa językowa i literacka nekrologu, jak i sfera socjologiczna i historyczna tej formy wypowiedzi. Ogromną zaletą monografii jest bogaty materiał ilustracyjny i źródłowy, odnoszący się do samych nekrologów, jak i cytatów z pamiętników, relacji i raportów, przy wykorzystaniu bogatej literatury historycznej dotyczącej tej niespokojnej epoki.

[ze strony wydawcy]

Write a review
WARSZAWSKIE NEKROLOGI PRASOWE 1939-1945. WYBÓR - ANALIZA - OPRACOWANIE

WARSZAWSKIE NEKROLOGI PRASOWE 1939-1945. WYBÓR - ANALIZA - OPRACOWANIE


Follow us on Facebook