History & Archaeology

Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU View larger

Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU

UNI

New product

1 Item

Warning: Last items in stock!

43,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Stalinizm na każdą okazję
Subtitle Polityczna historia rumuńskiego komunizmu
Author Vladimir Tismăneanu
Publisher Universitas
Published 2010
Size B-5
Cover miękka foliowana ze skrzydełkami
Number of pages 404
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-242-1329-0
EAN/UPC 9788324213290

More info

Komunizm był zasadniczym doświadczeniem XX w.; doświadczeniem tyleż koszmarnym, co istotnym. Komunizm naznaczył nas wszystkich i wszystkich okaleczył. Wciąż nie dysponujemy całościową historią komunistycznej partii polskiej. Nie napisano też - mimo wielu cennych publikacji - rzetelnej historii rządów komunistycznych w naszym kraju. Vladimir Tismǎneanu, znakomity historyk i analityk rumuńsko-amerykański, napisał historię komunizmu w Rumunii, którą czyta się jednym tchem. Przecież ta historia to rumuński wariant naszych wspólnych losów, rzec by można - to Polska w krzywym zwierciadle Drakuli. Są to więc losy odmienne. W Rumunii zwyciężyła orientacja narodowego, antysowieckiego stalinizmu.
Czytając tę książkę, zastanawiałem się, czy Ceausescu to był rumuński wariant Mieczysława Moczara. Ceausescu wygrał walkę o władzę i skończył przed plutonem egzekucyjnym; Moczar przegrał walkę o władzę i umarł we własnym łóżku. Historia komunizmu - świata prowokacji, czystek, procesów stalinowskich - była ironiczna i paradoksalna. Tismǎneanu opisał ją w sposób fascynujący. Ta książka, pełna kompetencji i dystansu, zasługuje na pilną lekturę.
Pisze Vladimir Tismǎneanu: "Moim celem było zrozumienie, dlaczego niektórzy ludzie w latach 20. (i późniejszych) podjęli walkę o sprawę komunizmu, w co wierzyli i w jaki sposób wyrażali swoje pasje oraz nadzieje. Jedno jest pewne: wstąpienie do partii komunistycznej w okresie międzywojennym stanowiło przejaw egzystencjalnej desperacji, zaś ówcześni działacze mogli liczyć jedynie na poniżenia i represje ze strony władz".
W konkluzji autor pisze: "Moja książka stanowi kronikę tragedii: od płonnych nadziei na lepsze jutro po nieuchronny i krwawy finał". To wyznanie osobiste wskazuje na rodzaj pasji poznawczej autora. Nieporównana lektura...

Write a review
Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU

Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU


Follow us on Facebook