- Rabat

Indeks: BAH
Marka: Narodowe Zgromadzenie Duchowe Bahaitów w Polsce
Indeks: VEGE-93278503
Marka: Hatteria.pl
Indeks: BAH87495343
Marka: Narodowe Zgromadzenie Duchowe Bahaitów w Polsce
Indeks: BAH
Marka: Narodowe Zgromadzenie Duchowe Bahaitów w Polsce
Indeks: BAH87495381
Marka: Narodowe Zgromadzenie Duchowe Bahaitów w Polsce
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 44,10 zł.
Książkę uważam za bardzo wartościową, wypełnia ona istotną lukę w naszej wiedzy o społeczeństwie współczesnego Iranu. Teoria konstruowania tożsamości zbiorowej, twórczo i krytycznie zastosowana do mniejszości zaratusztriańskiej Teheranu okazała się adekwatnym narzędziem badawczym, pozwalającym na pogłębiony opis kondycji tej nietypowej grupy.
Cennym elementem książki jest zwrócenie uwagi na wspólny zasób kulturowy, a zarazem obszar tożsamości irańskich zaratusztrian i muzułmanów, a także podkreślenie odpowiedzialności oraz roli sprawczej przywódców wspólnoty w kształtowaniu jej samoświadomości i tożsamości.
Z recenzji prof. dr hab. Anny Krasnowolskiej
Kilka poruszanych w książce kwestii uznałabym za kierunki badań o fundamentalnym znaczeniu dla współczesnej socjologii, a może nawet w większym stopniu dla współczesnej antropologii społecznej. Jednym z nich jest badanie rozlicznych zjawisk rozgrywających się w sytuacji społecznej marginalizacji grup, zarówno tych opartych na więzi religijnej, jak i zbudowanych na innych podstawach społecznych.
Zgadzam się w całej rozciągłości z opinią autorki, że przedstawiany i obecny w dyskursie światowym obraz Iranu, eksponując wyłącznie muzułmański charakter kraju, fałszuje w istocie rzeczywistość, gdyż pomija całkowicie religijne zróżnicowanie społeczeństwa irańskiego. Dlatego podjęcie tematu religijnej mniejszości – i to nie byle jakiej religijnej mniejszości, ale niezwykle istotnej dla perskiej (irańskiej) tożsamości – jest zadaniem, które przyjmuję z ogromnym uznaniem i aprobatą.
Z recenzji prof. dr hab. Ewy Nowickiej
O autorze:
Paulina Niechciał – doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Instytutu Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także International Center for Persian Studies przy Uniwersytecie Teherańskim. Pracuje w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, wykłada również w Zakładzie Iranistyki UJ, a w 2012 roku odbyła staż badawczy w Akademii Nauk Republiki Tadżykistanu w Duszanbe. Jej zainteresowania naukowe obejmują socjologię i antropologię religii, badania mniejszości religijnych i problematykę tożsamości zbiorowej, a także irańską i tadżycką kulturę współczesną.
Opis
Specyficzne kody
Indeks: UNI
Marka: TAiWPN Universitas
Indeks: BAH
Marka: Narodowe Zgromadzenie Duchowe Bahaitów w Polsce
Indeks: BAH87495527
Marka: Narodowe Zgromadzenie Duchowe Bahaitów w Polsce
Indeks: ANT
Marka: Pozostałe
Indeks: BYT88587021
Marka: WSEiA w Bytomiu
Indeks: ANT-838
Marka: Państwowy Instytut Wydawniczy
Indeks: NOM88527575
Marka: Zakład Wydawniczy Nomos