
Indeks: BAH
Wydawca: Wydawnictwo Bahá'í
Zamawianie
Dostawa
Indeks: BAH
Wydawca: Wydawnictwo Bahá'í
Indeks: VEGE-93278503
Wydawca: Hatteria.pl
Indeks: BAH87495343
Wydawca: Wydawnictwo Bahá'í
Indeks: BAH87495329
Wydawca: Wydawnictwo Bahá'í
Indeks: BAH
Wydawca: Wydawnictwo Bahá'í
Dodatkowy kod rabatowy dostępny na stronie: www.infovege.com
Agnieszka Dyczewska - absolwentka filozofii i religioznawstwa, obecnie doktorantka w Instytucie Religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W obrębie jej zainteresowań badawczych znajdują się m.in.: nowe ruchy religijne i parareligijne, protestanci pentekostalni, metody jakościowe w badaniu religijności.
Chodzi przede wszystkim o pytanie: czy wegetarianizm jest tylko rodzajem diety, stylem życia czy też światopoglądem? Autorka daje zdecydowaną odpowiedź - wegetarianizm jest światopoglądem w pełnym tego słowa znaczeniu. Wymaga to jednak wyjaśnienia szeregu kwestii teoretycznych, począwszy od samego pojęcia światopoglądu i stosunku tego pojęcia do pojęcia duchowości czy religijności. Mówiąc inaczej, czy wegetarianizm posiada jakąś specyficzną metafizykę, która legitymizuje „dietetyczne" zwyczaje i nadaje im szerszy i głębszy „kosmiczny" sens? Z książki wynika, że tak. Co więcej, okazuje się, że ten światopogląd bliski jest światopoglądowi religijnemu i może być uznany za swoistą osobliwość współczesnej religijności.
[Z recenzji prof. dr. hab. Włodzimierza Pawluczuka]
Autorka postawiła przed sobą bardzo ważny cel: odnalezienie składowych światopoglądu religijnego (czy też odpowiadającego religijnemu) w obrębie wegetarianizmu. Podstawowym problemem uchwycenia współczesnych form religijności jest skonstruowanie odpowiedniego aparatu metodologicznego i wypróbowanie go w praktyce. Oba te zadania zostały przez autorkę rozwiązane w sposób świadczący o dokładnym przemyśleniu tematu, a nawet można mówić o prawdziwej elegancji wywodu części teoretycznej. Na uwagę zasługuje przedstawienie tła współczesnego stanu religijności jako rozproszonego i mozaikowego układu odniesień, syntetyzowanego w postaci niepowiązanych wzajemnie elementów światopoglądowych.
[Z recenzji dr. hab. Andrzeja Szyjewskiego]
Dane szczegółowe:
Specyficzne kody
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Zgłoszenie wysłane
Twoje zgłoszenie nie może zostać wysłane
Napisz swoją opinię
Recenzja została wysłana
Twoja recenzja nie może być wysłana
Indeks: ANT-1170
Wydawca: Pozostałe
Indeks: NOM60490297
Wydawca: Zakład Wydawniczy Nomos
Indeks: ANT-5075-S
Wydawca: Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium
Indeks: NOM60490244
Wydawca: Zakład Wydawniczy Nomos
Indeks: BAH87495633
Wydawca: Wydawnictwo Bahá'í
Indeks: ANT-4714-K
Wydawca: Instytut Wydawniczy PAX
Indeks: ANT
Wydawca: Pozostałe
Indeks: ANT-3342
Indeks: NOM88508363
Wydawca: Zakład Wydawniczy Nomos
Indeks: ANT-2887
Wydawca: Pozostałe
Indeks: ANT
Wydawca: Pozostałe
Indeks: NOM60490389
Wydawca: Zakład Wydawniczy Nomos
Dodatkowy kod rabatowy dostępny na stronie: www.infovege.com
check_circle
check_circle