Psychologia i socjologia

Ostatnie wpisy

MAŁŻEŃSTWO I RODZINA W ŚWIADOMOŚCI MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ NA TLE KRYZYSU JEJ TOŻSAMOŚCI OSOBOWEJ Józef Baniak Zobacz większe

MAŁŻEŃSTWO I RODZINA W ŚWIADOMOŚCI MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ NA TLE KRYZYSU JEJ TOŻSAMOŚCI OSOBOWEJ Józef Baniak

NOM

Nowy produkt

40,95 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Małżeństwo i rodzina w świadomości młodzieży gimnazjalnej na tle kryzysu jej tożsamości osobowej
Podtytuł Studium socjologiczne
Autor Józef Baniak
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Rok wydania 2010
Format A-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 296
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 987-83-7688-012-9

Więcej informacji

Józef Baniak, prof. dr hab., pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Instytucie Socjologii Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajdują się: socjologia religii, moralności, zarządzania oraz katolicka nauka społeczna, a także filozofia religii, filozofia dialogu, etyka społeczno-gospodarcza i teologia praktyczna. Należy do zespołów redakcyjnych wielu czasopism, jak np.: „Socjologia Religii”, „Socjologia Moralności”, „Społeczeństwo i Kościół”, „Filozofia Religii”, „Filozofia Dialogu”. Jest autorem jedenastu książek oraz licznych artykułów z zakresu socjologii religii, filozofii religii oraz teologii pastoralnej.

Prezentowana praca jest szeroką i głęboką analizą przemian w moralności współczesnej młodzieży polskiej, opartą na wynikach badań socjologicznych, przeprowadzonych przez autora w regionie Kalisza i okolic wiejskich wśród uczniów szkół gimnazjalnych w latach 2001-2004. W pracy tej autor poddaje naukowej weryfikacji stereotypowe i powszechne przekonanie o szerokim odrzucaniu przez młode pokolenie katolików polskich etycznych norm chrześcijańskich z zakresu moralności seksualnej i małżeńsko-rodzinnej. Badania prezentowane w książce wskazują na wpływ kilku czynników na przekonania i postawy gimnazjalistów dotyczące moralności małżeńskiej, rodzinnej i seksualnej.

Jednocześnie z badań tych wynika, że mimo sygnalizowanych negatywnych zmian w postawach młodzieży wobec katolickiej moralności małżeńskiej i rodzinnej, a zarazem jej pozytywnego stosunku do alternatywnych form życia rodzinnego, dominujący odsetek ludzi młodych własne szczęście obecne i przyszłe lokuje właśnie w szczęśliwym związku małżeńskim i w spójnej, harmonijnie funkcjonującej rodzinie; ci respondenci także wysoko oceniają rolę dziecka w małżeństwie i rodzinie, której nic nie potrafi tu zastąpić.

Napisz opinię
MAŁŻEŃSTWO I RODZINA W ŚWIADOMOŚCI MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ NA TLE KRYZYSU JEJ TOŻSAMOŚCI OSOBOWEJ Józef Baniak

MAŁŻEŃSTWO I RODZINA W ŚWIADOMOŚCI MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ NA TLE KRYZYSU JEJ TOŻSAMOŚCI OSOBOWEJ Józef Baniak


Śledź nas na Facebooku