Socjologia

MNIEJSZOŚCI NARODOWE I ETNICZNE W POLSCE PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ Stefan Dudra, Bernadetta Nitschke Zobacz większe

MNIEJSZOŚCI NARODOWE I ETNICZNE W POLSCE PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ Stefan Dudra, Bernadetta Nitschke

NOM76880235

Nowy produkt

52,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce po II wojnie światowej
Redakcja Stefan Dudra, Bernadetta Nitschke
Rok wydania 2010
Miejsce wydania Kraków
Wersja językowa polska
Liczba stron 413
Format B-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-023-5
EAN/UPC 9788376880235

Więcej informacji

W rekomendowanej pracy czytelnik znajduje nie tylko wiele ciekawych informacji dotyczących poszczególnych mniejszości, ale także istotę sporów i kontrowersji dotyczących kryteriów zaliczania danej społeczności do mniejszości narodowej, etnicznej, językowej czy regionalnej. Okazuje się, że kryteria biurokratyczne i ustawowe nie pokrywają się ustaleniami badaczy. Charakterystycznym w tym względzie jest status Kaszubów i Ślązaków. Niezaprzeczalnym walorem pracy jest jej wielowymiarowy i wielowątkowy charakter. W sposób usystematyzowany porządkuje ona wiedzę o mniejszościach żyjących w Polsce. Służyć może ona jako podręcznik akademicki, ale także jest przydatnym cennym kompendium wiedzy dla każdego, kto interesuje się stosunkami narodowościowymi we współczesnej Polsce.

Z Przedmowy prof. dra hab. Andrzeja Saksona

Ważną zaletą publikacji jest twórcza prezentacja nie tylko mniejszości najliczniejszych, najbardziej widocznych w życiu publicznym kraju, ale także mniejszości małych liczebnie, relatywnie mniej upodmiotowionych, o których poziom wiedzy merytorycznej w społeczeństwie polskim jest niski lub niemal zerowy (np.: Ormianie, Karaimi). […] Książka jako całość ma także charakter podręcznika, którego jak dotąd brakuje, przeto z powodzeniem może być wykorzystana w dydaktyce z zakresu socjologii narodu i grup etnicznych, z socjologii pogranicza lub z zakresu szeroko rozumianej  polityki społecznej. […]Praca jest bardzo spójną monografią zbiorową, przygotowaną przez wysokiej klasy specjalistów, szczególnie w odniesieniu do poszczególnych mniejszości narodowych i etnicznych,  w oparciu o bardzo bogatą literaturę przedmiotu, nadto nawiązującą do stanowisk teoretycznych z zakresu polityki narodowościowej oraz szerzej, do socjologii mniejszości narodowych i etnicznych.

Z recenzji prof. dra hab. Andrzeja Sadowskiego

Idea przyświecająca redaktorom ze wszech miar zasługuje na uznanie. Takie prace, poświęcone polskim mniejszościom narodowym i etnicznym są cenne nie tylko jako opis zjawiska, ale przede wszystkim jako obraz dynamiki świadomości etnicznej i narodowej. Miło też, że redaktorzy zbioru nie byli zbyt rygorystyczni i wbrew ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych uwzględnili Ślązaków oraz Kaszubów. […] Praca jest bardzo ciekawa i dostarcza wielu nowych informacji, porządkuje wiedzę o grupach mniejszościowych w sposób wszechstronny i sumienny.

Z recenzji dr hab. Marii Szmeji    

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

MNIEJSZOŚCI NARODOWE I ETNICZNE W POLSCE PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ Stefan Dudra, Bernadetta Nitschke

MNIEJSZOŚCI NARODOWE I ETNICZNE W POLSCE PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ Stefan Dudra, Bernadetta Nitschke

Śledź nas na Facebooku