Religia i religioznawstwo

RYTAŁY, OBRZĘDY, CEREMONIE  Mateusz Dąsal Zobacz większe

RYTAŁY, OBRZĘDY, CEREMONIE Mateusz Dąsal

NOM76884936

Nowy produkt

44,00 zł brutto

Cechy produktu

Autor Mateusz Dąsal
Tytuł Rytuały, obrzędy, ceremonie
Wydawnictwo Nomos
Rok wydania 2018
Miejsce wydania Kraków
Wersja językowa polska
Liczba stron 240
Format A-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-493-6
EAN/UPC 9788376884936

Więcej informacji

Pod koniec moich studiów religioznawczych udałem się do Ameryki Środkowej na badania terenowe w celu zebrania materiałów na temat obrzędów religii afrochrześcijańskich.
Od strony naukowej wyprawa okazała się frustrującym fiaskiem. Po powrocie stwierdziłem, że poszukiwany przeze mnie rytuał był moją kreacją, powstałą na podstawie podręczników i własnych oczekiwań, która nie miała nic wspólnego z zastaną rzeczywistością. Dysonans między poszukiwanym doświadczeniem a konceptualizacjami
„prawdziwego” rytuału okazał się niemożliwy do pokonania. Ostatecznie rozpocząłem poszukiwania teorii i definicji uwzględniających procesualność rytuału oraz punkt widzenia samych jego uczestników. Moim celem było odnalezienie podejścia, które likwidowałoby konieczność dychotomicznego postrzegania fenomenów kultury na zasadzie ostrej granicy rozdzielającej „autentyczne” rytuały od swoistej sfery „nie-rytuałów” lub „jakby rytuałów”. Zamiast empirycznych badań zachowań rytualnych, rozpocząłem intensywne zmagania z kwestiami metodologicznymi, strategiami definicyjnymi i kategoryzacjami. Efektem tej teoretycznej batalii jest niniejsza praca, w założeniu mająca dostarczyć użyteczne narzędzie do komparatystycznych badań rytuałów, zarówno w obrębie jednej kultury, jak i w ujęciu międzykulturowym.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

RYTAŁY, OBRZĘDY, CEREMONIE  Mateusz Dąsal

RYTAŁY, OBRZĘDY, CEREMONIE Mateusz Dąsal

Śledź nas na Facebooku