Psychologia i socjologia

Ostatnie wpisy

Barney G. Glaser,  Anselm L. Strauss ŚWIADOMOŚĆ UMIERANIA Zobacz większe

ŚWIADOMOŚĆ UMIERANIA Barney G. Glaser, Anselm L. Strauss

NOM76884004

Nowy produkt

59,00 zł

Cechy produktu

Autor Barney G. Glaser, Anselm L. Strauss
Tytuł Świadomość umierania
Redakcja Wprowadzenie: Krzysztof Tomasz Konecki
Tłumaczenie Paweł Tomanek
Wydawnictwo Nomos
Seria Współczesne Teorie Socjologiczne
Rok wydania 2016
Miejsce wydania Kraków
Numer wydania 1
Wersja językowa polska
Liczba stron 240
Format B-5
Oprawa miękka [MK]
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-400-4

Więcej informacji

Umieranie jest zorganizowanym społecznie procesem, nie zawsze uwzględniającym punkt widzenia umierającego. Można umrzeć społecznie będąc żywym biologicznie. Socjologia pokazując ten aspekt interakcji w kontekstach społecznych i organizacyjnych, odsłania i uświadamia nam wagę wzorów interakcji i wpływu społeczno-organizacyjnego na nie oraz ukazuje procesualność umierania. Do rozwoju takiej wiedzy właśnie przyczynia się książka „Świadomość umierania", która pod tym względem jest wyjątkowa i prekursorska.

Krzysztof T. Konecki

Glaser i Strauss pokazują w swojej mądrej, ponadczasowej książce marginalizację śmierci i umierania oraz przejęcie kontroli nad wiedzą pacjenta i procesem jego umierania przez służby medyczne. W przedostatnim rozdziale autorzy dają wskazówki jak teoria kontekstów świadomości może być praktycznie wykorzystana przez personel medyczny i rodziny umierających, a także przez tych wszystkich, którzy sami przeżywają doświadczenie terminalnej choroby lub towarzyszą w takiej chorobie bliskim osobom. Książkę Barneya G. Glasera i Anselma L. Straussa rekomenduję jako ważną pozycję humanistyczną, ogólnorozwojową, sprzyjającą rozumieniu ludzkiej kondycji i nieodzownie z nią związanego zjawiska śmierci.

Anna E. Kubiak 

Uniwersalność doświadczenia umierania bliskiej osoby i nieraz trudne relacje rodziny z personelem medycznym powinny skłonić praktycznie każdą dorosłą osobę do sięgnięcia po tę lekturę. Nie bez znaczenia jest umocowanie prowadzonych analiz we własnym doświadczeniu Glasera, który niedługo przed napisaniem tej książki stracił ojca. Nadaje to narracji pewien ton osobistego zaangażowania. W odbiorze z pewnością pomocny też będzie znakomity styl pisarski; książka jest zrozumiała, nie narzuca nachalnie kategorii socjologicznych, lecz dyskretnie ukazuje je w drugim planie (dla specjalistów); żywe opisy, trafne cytaty z wywiadów, otwarte i taktowne stawianie najbardziej drażliwych kwestii, to dalsze cechy, które zapewnią książce szeroki krąg czytelników.

Grażyna Woroniecka

Opinie

Napisz opinię

ŚWIADOMOŚĆ UMIERANIA Barney G. Glaser,  Anselm L. Strauss

ŚWIADOMOŚĆ UMIERANIA Barney G. Glaser, Anselm L. Strauss

ZAŁĄCZNIKI

Świadomość umierania-fragm.pdf

spis treści, wprowadzenie, przedmowa i część pierwsza

zobacz załącznik (236.33k)

Produkty powiązane

Śledź nas na Facebooku