Psychologia i socjologia

Ostatnie wpisy

Jacek Kurczewski (red.) SOCJOLOGIA POJEDNANIA Zobacz większe

Jacek Kurczewski (red.) SOCJOLOGIA POJEDNANIA

NOM76881027

Nowy produkt

43,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Socjologia pojednania
Redakcja Jacek Kurczewski
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Rok wydania 2012
Miejsce wydania Kraków [KR]
Wersja językowa polska
Liczba stron 238
Format B-5
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-102-7

Więcej informacji

Socjologii pojednania w konwencjonalnych podręcznikach nie odnajdziemy, ale praca nad pojednaniem zwaśnionych stron jest jednym z głównych zadań przywódców politycznych i duchowych ludzkości. Tak jak antagonizm i konflikt są zjawiskami społecznymi, tak też proces pojednania ma swój wymiar socjologiczny, którego przedstawienie jest celem niniejszej książki.

Socjologowie z Polski, Czech, Ukrainy i Łotwy szukają odpowiedzi na pytania o doktrynę i praktykę pojednania, a ich zainteresowania są szerokie – od nauczania Jana Pawła II do piłki nożnej, od sytuacji na Zaolziu, przez relacje polsko-ukraińskie, do sytuacji w wielonarodowych dawnych polskich Inflantach. Zarysowana na wstępie historia tolerancji w Europie znajduje rozwinięcie w szczegółowych analizach pojednania religijnego, a następnie pojednania między zwaśnionymi narodami i grupami etnicznymi w naszej części Europy, z uwzględnieniem grup bezpośrednio pokrzywdzonych, jak środowiska polskich przesiedleńców ze Wschodu. W trakcie lektury przedstawione są konkretne problemy pojednania polsko-niemieckiego, polsko-czeskiego, polsko-ukraińskiego, ale też pojednania między katolikami i ewangelikami oraz między katolikami i mariawitami.

Obok analiz szczegółowych, dotyczących konkretnych społeczności regionalnych i lokalnych, znajdujemy w książce ogólną analizę pojednania realizowanego za pomocą spektakularnych akcji, związku między świętami upamiętniającymi masakry a świętami pojednania, pojednania jako nieprzewidywanego skutku innych działań i porozumienia jako komunikacji intencjonalnie nastawionej na wzajemne zrozumienie. Książka jest efektem prac grupy zorganizowanej ad hoc podczas 14 Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego w Krakowie we wrześniu 2010 roku. 

Napisz opinię
Jacek Kurczewski (red.) SOCJOLOGIA POJEDNANIA

Jacek Kurczewski (red.) SOCJOLOGIA POJEDNANIA


Śledź nas na Facebooku