Polityka i ekonomia

Ostatnie wpisy

Obniżka!

-8%

TRAUMA WIELKIEJ ZMIANY NA PODKARPACIU Piotr Długosz Zobacz większe

TRAUMA WIELKIEJ ZMIANY NA PODKARPACIU Piotr Długosz

NOM

Nowy produkt

34,78 zł

37,80 zł

Cechy produktu

Autor Piotr Długosz
Tytuł Trauma wielkiej zmiany na Podkarpaciu
Wydawnictwo Zakład Wydawniczy NOMOS
Rok wydania 2008
Wersja językowa polska
Liczba stron 334
Format A-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-55-6

Więcej informacji

Piotr Długosz, doktor socjologii, adiunkt Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego i Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Interesuje się problemami zmiany społecznej, socjologią młodzieży, socjologią polityki metodologią badań. Autor licznych artykułów i książki: Młodzież Podkarpacia w III Rzeczypospolitej.

Praca podejmuje problem ogromnej wagi: autor pyta jak to się dzieje, że historyczny sukces „rewolucji 1989 roku” prowadzi wkrótce potem do pogłębiającej się depresji społecznej, frustracji, obaw o przyszłość, nostalgii za okresem realnego socjalizmu, a w konsekwencji nasilających się protestów społecznych i ostatnio do sukcesu wyborczego partii odwołujących się do elektoratu niezadowolonych. Czemu i w naszym polskim przypadku działa ta prawidłowość, którą dostrzegł już Karl Popper, że „rewolucje prowadzą zazwyczaj do skutków przeciwnych do jakich pragnęli rewolucjoniści”.
[z recenzji prof. Piotra Sztompki]

Punktem wyjścia rozważań Autora jest teoria traumy wielkiej zmiany autorstwa Piotra Sztompki, którą Długosz zastosował do regionu Podkarpacia i odniósł do zachodzących tam w ciągu ostatnich kilkunastu lat przemian i ich skutków. Choć empiria zebrana w tym regionie stanowi główny przedmiot analiz, region ten pełni funkcję swoistego laboratorium, miejsca, w którym w znacznym nasileniu występują zjawiska, obecne w skali całego kraju. Jest więc faktycznie praca Piotra Długosza studium polskiej transformacji, wnikliwym, a przy tym syntetyzującym ujęciem polskich przemian z pewnej perspektywy: z perspektywy ich „ciemnej strony” – doświadczenia traumy, czyli tzw. społecznych kosztów transformacji.
[z recenzji prof. Elżbiety Tarkowskiej]

Opinie

Napisz opinię

TRAUMA WIELKIEJ ZMIANY NA PODKARPACIU Piotr Długosz

TRAUMA WIELKIEJ ZMIANY NA PODKARPACIU Piotr Długosz

Produkty powiązane

Śledź nas na Facebooku