Polityka i ekonomia

Ostatnie wpisy

Adam Gruszecki KATOLICY II RZECZYPOSPOLITEJ O USTROJU SPOŁECZNO-POLITYCZNYM Zobacz większe

Adam Gruszecki KATOLICY II RZECZYPOSPOLITEJ O USTROJU SPOŁECZNO-POLITYCZNYM

NOM

Nowy produkt

37,80 zł

Cechy produktu

Autor Adam Gruszecki
Tytuł Katolicy II Rzeczypospolitej o ustroju społeczno-politycznym
Wydawnictwo Zakład Wydawniczy NOMOS
Rok wydania 2007
Wersja językowa polska
Liczba stron 349
Format A-5
Oprawa miękka [MK]
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-27-3

Więcej informacji

Adam Gruszecki, absolwent Akademii Rolniczej i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, stypendysta na Politechnice Federalnej w Zurychu. Po studiach doktoranckich na UJ uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Zainteresowania badawcze: czasopiśmiennictwo katolickie, nauka społeczna Kościoła, współczesne doktryny religijne.

W niniejszej książce autor przedstawił stanowiska części niezaangażowanych bezpośrednio w życie polityczne polskich katolików II Rzeczypospolitej na węzłowe zagadnienia epoki. W okresie międzywojennym doszło do załamania demokracji liberalnej oraz rozwoju systemów totalitarnych i autorytarnych, a także przejściowo do wielkiego kryzysu gospodarczego, który podważył wiarę w celowość kapitalizmu. Powyższe zjawiska mobilizowały do szerokich dyskusji i propagowania własnych, nowych rozwiązań o charakterze ustrojowym oraz społeczno-gospodarczym.
Książka Adama Gruszeckiego podejmuje więc tematy ważne. Dzięki niej Czytelnik pozna ówczesne poglądy polskiego Kościoła na nacjonalizm, komunizm, włoski faszyzm czy narodowy socjalizm oraz na wiele innych zagadnień nurtujących Polaków i innych katolików europejskich tamtego okresu. Książka wypełnia poważną lukę w wiedzy na ten temat, dlatego należy ją polecić politologom, religioznawcom i historykom. Jest napisana językiem łatwym i może również służyć jako uzupełnienie podręczników historii katolicyzmu społecznego w Polsce oraz historii społecznej naszego kraju.
[Prof. dr hab. Bogumił Grott]

Opinie

Napisz opinię

Adam Gruszecki KATOLICY II RZECZYPOSPOLITEJ O USTROJU SPOŁECZNO-POLITYCZNYM

Adam Gruszecki KATOLICY II RZECZYPOSPOLITEJ O USTROJU SPOŁECZNO-POLITYCZNYM

Śledź nas na Facebooku