Książki dla dzieci i młodzieży

Ostatnie wpisy

Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko] Zobacz większe

Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko]

GCD-258

Nowy produkt

15,00 zł

Cechy produktu

Autor Artur Oppman
Tytuł Bazyliszek
Wydawca Gamma
Seria Słuchowisko
Rok wydania 2009
Miejsce wydania Kraków [KR]
Wersja językowa polska
Format Audio
Oprawa Jewel Case + kartonowa okładka
EAN/UPC 5907779672580
Nośnik 1 CD

Więcej informacji

opowiada: Leszek Piskorz


z encyklopedii:
Bazyliszek (gr. basiliskos, łac. regulus), czasem nazywany królem węży – mityczne stworzenie, pojawiające się w legendach, podaniach i bajkach wielu narodowości (także w Polsce).
Bazyliszek, rodzący się z jaj, które składają siedmioletnie koguty, a następnie wysiadywany 9 lat przez ropuchy lub węże, może żyć wiele wieków. Wg innych legend bazyliszek jest stworzeniem, które rodzi się raz na 100 lat z jaja złożonego przez koguta. Jest smokiem. Wyglądem przypomina olbrzymiego węża, kojarzony jest także z jaszczurką. Może osiągnąć do piętnastu metrów długości. Żywi się wszelkiego rodzaju ssakami, ptakami, a także większością gadów. Jest śmiertelnym wrogiem pająków.
Do obrony służą mu kły oraz wręcz toksyczny oddech, przede wszystkim jednak znany jest ze swojego spojrzenia – kto spojrzy mu w oczy natychmiast umiera. Fakt ten w legendach był powszechnie wykorzystywany: bohater podstępem zmuszał bazyliszka, aby ten spojrzał w lustro lub w inny przedmiot, w którym może ujrzeć swoje odbicie, aby uśmiercić gada. Naturalnym czynnikiem, który może doprowadzić do śmierci bazyliszka jest pianie koguta. Zabić mogła go również łasica swoim zapachem.

Opinie

Napisz opinię

Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko]

Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko]

Produkty powiązane

Śledź nas na Facebooku