Historia i archeologia

Ostatnie wpisy

Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE Zobacz większe

Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE

AVA

Nowy produkt

Ostatnie egzemplarze!

39,00 zł

Cechy produktu

Autor Philippe Foro
Tytuł Włochy faszystowskie
Wydawnictwo Avalon
Rok wydania 2008
Wersja językowa polska
Liczba stron 321
Format 23,5 cm x 15,5 cm
Oprawa miękka [MK]
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60448-56-4

Więcej informacji

Wskutek gwałtownych przemian spowodowanych przez pierwszą wojnę światową, młoda wioska demokracja liberalna nie mogła znaleźć wyjścia z pasma kryzysów, co stworzyło warunki, w których doszedł do władzy powstały zaraz po wojnie ruch faszystowski. Jego przywódca, Benito Mussolini, doprowadził w 1925 r. do dyktatury. Włoski faszyzm, daleki od zwykłego ustroju autorytarnego, pragnął wprowadzić model totalitarny poprzez nową koncepcję państwa i coraz ściślejszą kontrolę społeczeństwa. Prócz celów w polityce wewnętrznej, ambicją władzy faszystowskiej było stworzenie z Włoch wielkiego mocarstwa, które odcisnęłoby swój ślad w stosunkach międzynarodowych.
Sprzymierzone w drugiej wojnie światowej z nazistowskimi Niemcami faszystowskie Włochy upadły na skutek wojny, która przekroczyła ich możliwości. Upadek reżimu w lipcu 1943 r. rozpoczął najmroczniejszy okres w dziejach Wioch od momentu zjednoczenia, ale stworzył również warunki do wprowadzenia demokracji.

Philippe Foro jest wykładowcą Uniwersytetu Toulouse-Le Mirail i profesorem w Instytucie Katolickim w Tuluzie, gdzie wykłada najnowszą historię Włoch. Opublikował również Les transitions italiennes (wyd. Harmattan, 2004) i wspólnie z Alberto Bianco, L'Italie de Mussolini a Berlusconi (Mediolan, 2005).

Opinie

Napisz opinię

Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE

Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE

Śledź nas na Facebooku