Historia i archeologia

Ostatnie wpisy

Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU Zobacz większe

Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU

UNI

Nowy produkt

Ostatnie egzemplarze!

43,00 zł

Cechy produktu

Autor Vladimir Tismăneanu
Tytuł Stalinizm na każdą okazję
Podtytuł Polityczna historia rumuńskiego komunizmu
Wydawnictwo Universitas
Rok wydania 2010
Wersja językowa polska
Liczba stron 404
Format B-5
Oprawa miękka foliowana ze skrzydełkami
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-242-1329-0
EAN/UPC 9788324213290

Więcej informacji

Komunizm był zasadniczym doświadczeniem XX w.; doświadczeniem tyleż koszmarnym, co istotnym. Komunizm naznaczył nas wszystkich i wszystkich okaleczył. Wciąż nie dysponujemy całościową historią komunistycznej partii polskiej. Nie napisano też - mimo wielu cennych publikacji - rzetelnej historii rządów komunistycznych w naszym kraju. Vladimir Tismǎneanu, znakomity historyk i analityk rumuńsko-amerykański, napisał historię komunizmu w Rumunii, którą czyta się jednym tchem. Przecież ta historia to rumuński wariant naszych wspólnych losów, rzec by można - to Polska w krzywym zwierciadle Drakuli. Są to więc losy odmienne. W Rumunii zwyciężyła orientacja narodowego, antysowieckiego stalinizmu.
Czytając tę książkę, zastanawiałem się, czy Ceausescu to był rumuński wariant Mieczysława Moczara. Ceausescu wygrał walkę o władzę i skończył przed plutonem egzekucyjnym; Moczar przegrał walkę o władzę i umarł we własnym łóżku. Historia komunizmu - świata prowokacji, czystek, procesów stalinowskich - była ironiczna i paradoksalna. Tismǎneanu opisał ją w sposób fascynujący. Ta książka, pełna kompetencji i dystansu, zasługuje na pilną lekturę.
Pisze Vladimir Tismǎneanu: "Moim celem było zrozumienie, dlaczego niektórzy ludzie w latach 20. (i późniejszych) podjęli walkę o sprawę komunizmu, w co wierzyli i w jaki sposób wyrażali swoje pasje oraz nadzieje. Jedno jest pewne: wstąpienie do partii komunistycznej w okresie międzywojennym stanowiło przejaw egzystencjalnej desperacji, zaś ówcześni działacze mogli liczyć jedynie na poniżenia i represje ze strony władz".
W konkluzji autor pisze: "Moja książka stanowi kronikę tragedii: od płonnych nadziei na lepsze jutro po nieuchronny i krwawy finał". To wyznanie osobiste wskazuje na rodzaj pasji poznawczej autora. Nieporównana lektura...

Opinie

Napisz opinię

Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU

Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU

Śledź nas na Facebooku