Historia i archeologia

ZYGMUNT BALICKI (1858-1916): DZIAŁACZ I TEORETYK POLSKIEGO NACJONALIZMU [egz. uszkodzony] Zobacz większe

ZYGMUNT BALICKI (1858-1916): DZIAŁACZ I TEORETYK POLSKIEGO NACJONALIZMU [egz. uszkodzony]

NOM

Nowy produkt

27,00 zł

Cechy produktu

Autor Aneta Dawidowicz
Tytuł Zygmunt Balicki (1858-1916)
Podtytuł Działacz i teoretyk polskiego nacjonalizmu
Wydawnictwo Zakład Wydawniczy NOMOS
Rok wydania 2006
Miejsce wydania Kraków
Wersja językowa polska
Liczba stron 302
Format A-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 83-60490-12-0

Więcej informacji

Zygmunt Balicki należał do grona współtwórców założeń ideowo-politycznych oraz struktur Narodowej Demokracji. Był czynnie zaangażowany w praktykę na polu polityki, zajmował się też badaniami naukowymi nad kwestiami społecznymi. Jego dorobek naukowy oparty na znajomości zagadnień z zakresu historii Polski i dziejów powszechnych, filozofii, psychologii, pedagogiki zyskał mu uznanie i pozycję współautora podstaw socjologii polskiej. Autorka przybliża wartości ideowe koncepcji Balickiego, wskazuje na motywy przewodnie jego poglądów i ich usytuowanie na tle innych teoretyków, stara się wskazać na ich znaczenie dla kształtowania myśli politycznej Narodowej Demokracji.

Wkład Balickiego do dorobku myśli politycznej obozu narodowego, a w szerszym wymiarze do polskiej myśli politycznej, był znaczący. Myśl polityczna Balickiego obejmowała szeroki zakres zagadnień politycznych, etycznych, filozoficznych, pedagogicznych, socjologicznych, społecznych. Podczas wieloletniej, intensywnej działalności politycznej, licząc od połowy lat osiemdziesiątych XIX wieku do 1916 roku, Balicki wypracował wizję wielu kategorii z zakresu myśli politycznej, takich jak: naród, nacjonalizm, wychowanie narodowe, droga do niepodległości, funkcjonowanie instytucji parlamentarno-demokratycznych.
[fragment Zakończenia]

Czytelnik otrzyma do rąk nie tylko dzieło erudycyjne z szeroką paletą szczegółów, ale również klarowną wizję ciekawej i miarodajnej dla polskiego ruchu narodowego postaci, która poruszała problemy w jakiejś części i dziś jeszcze aktualne w Polsce.
[z recenzji prof. dra hab. Bogumiła Grotta]


Egzemplarz uszkodzony:
Lekkie wgniecenie górnej części grzbietu książki.

Opinie

Napisz opinię

ZYGMUNT BALICKI (1858-1916): DZIAŁACZ I TEORETYK POLSKIEGO NACJONALIZMU [egz. uszkodzony]

ZYGMUNT BALICKI (1858-1916): DZIAŁACZ I TEORETYK POLSKIEGO NACJONALIZMU [egz. uszkodzony]

Śledź nas na Facebooku