Główna

Vercors BITWA MILCZENIA [antykwariat] Zobacz większe

Vercors BITWA MILCZENIA [antykwariat]

Nowy produkt

5,00 zł brutto

Cechy produktu

Autor Vercors
Tytuł Bitwa milczenia
Tłumaczenie Marcin Król
Wydawnictwo Czytelnik
Rok wydania 1974
Miejsce wydania Warszawa
Numer wydania 1
Wersja językowa polska
Liczba stron 376
Format 19,5 x 12,0 cm
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN brak
Uwagi Książka używana

Więcej informacji

Vercors (wł. Jean Marcel Bruller) - francuski pisarz i ilustrator, założyciel konspiracyjnego wydawnictwa Les Éditions de Minuit.

"Kiedy w roku 1940 hitlerowcy zajęli Francję, francuscy pisarze mieli do wyboru albo współpracę, albo milczenie. Éditions de Minuit założono w tym celu, by mogli mimo wszystko wypowiadać się potajemnie, bez wiedzy wroga. (...)
To dla mnie wielki zaszczyt - pomyślałem, ja także, kiedy rok temu proszono mnie z uprzejmą nieugiętością o napisanie wspomnień z okresu naszego podziemia. Sam nigdy tego nie zamierzałem, nie widziałem w nich nic ciekawego. Nie bywałem przecież, jak Saint-Simon, u wielkich tego świata, nie przechodziłem tak zmiennych kolei losu jak Chateaubriand, ich cień jest zbyt przytłaczający, jakże śmiałbym się z nimi mierzyć! Czyż to, co mam do opowiedzenia, warte jest zachodu? Oczywiście, muszę przyznać, że założenie pod nosem gestapo tajnego wydawnictwa, że publikowanie, drukowanie i rozpowszechnianie dwudziestu pięciu tomów, czterdziestu tytułów, poza Milczeniem morza, było pewnym wyczynem, nie bez oddźwięku we Francji i poza jej granicami. Oczywiście. Czyż jednak opowiadanie o przygodzie w gruncie rzeczy tylko duchowej, przeżywanej, kiedy inni byli narażeni na niebezpieczeństwa, gnili w więzieniach i obozach, o przygodzie, która rozegrała się także, jeśli o mnie chodzi, bez tych licznych perypetii, tworzących osnowę epopei - czyż tak mało barwna opowieść może wzbudzić zainteresowanie? Starano się mnie o tym zapewnić (do końca nie zostałem przekonany). Tak czy inaczej, czytelnik jest uprzedzony."
[fragment tekstu]


Podniszczona okładka.
Wnętrze książki - stan bardzo dobry minus.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Vercors BITWA MILCZENIA [antykwariat]

Vercors BITWA MILCZENIA [antykwariat]

Śledź nas na Facebooku