Filozofia, religia i religioznawstwo

Ostatnie wpisy

Obniżka! SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI Katarzyna Zielińska Zobacz większe

SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI Katarzyna Zielińska

NOM60490716

Nowy produkt

Ostatnie egzemplarze!

32,40 zł

37,80 zł

Cechy produktu

Autor Katarzyna Zielińska
Tytuł Spory wokół teorii sekularyzacji
Wydawnictwo Zakład Wydawniczy NOMOS
Rok wydania 2009
Miejsce wydania Kraków [KR]
Wersja językowa polska
Liczba stron 296
Format A-5
Oprawa miękka [MK]
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-71-6
EAN/UPC 9788360490716

Więcej informacji

Katarzyna Zielińska – doktor socjologii oraz absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół socjologicznych teorii religii oraz na zagadnień społeczno-kulturowej tożsamości płci. Jest autorką licznych publikacji w czasopismach i pracach zbiorowych, należy do krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych. Od kilku lat jest związana z Instytutem Socjologii oraz Instytutem Europeistyki UJ.

Autorka szczegółowo analizuje tytułowe spory wokół teorii sekularyzacji. Warto podkreślić trzy najogólniejsze konstatacje, jakie wyłaniają z prowadzonych rozważań: teorie sekularyzacji zdaniem autorki uformowały paradygmat rozumienia religii w znaczeniu, jakie nadał temu pojęciu Kuhn. W obrębie paradygmatu daje się zidentyfikować ogromna rozmaitość sposobów rozumienia tak religii jak i sekularyzacji. I po trzecie - paradygmat zachowuje swoją nośność interpretacyjną w dzisiejszych czasach. Z tych też powodów, i z kilku innych, można powiedzieć że Katarzyna Zielińska znakomicie porządkuje materiał, sytuując się z recenzowaną książką z jednej strony na gruncie socjologii religii a z drugiej - socjologii wiedzy.
[Z recenzji prof. Marii Flis]

Publikacja Katarzyny Zielińskiej podejmuje zagadnienia, które w polskiej literaturze socjologicznej nie są całościowo opracowane. Chodzi o systematyczną analizę założeń paradygmatu sekularyzacji oraz trwającej od kilkudziesięciu lat debaty na jej temat. Jest to próba rekonstrukcji jego elementów składowych oraz procesu budowania, stabilizowania i ewolucji podejścia sekularystycznego w socjologii religii. (...) Polskiej socjologii religii potrzebne jest takie studium. Niewiele jest też tego typu opracowań w socjologicznej literaturze światowej.
[Z recenzji ks. prof. Janusza Mariańskiego]

Opinie

Napisz opinię

SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI Katarzyna Zielińska

SPORY WOKÓŁ TEORII SEKULARYZACJI Katarzyna Zielińska

Śledź nas na Facebooku