Filozofia, religia i religioznawstwo

Ostatnie wpisy

FRANZA-XAVERA KAUFMANNA KONCEPCJA SOCJOLOGII RELIGII Agnieszka Zduniak Zobacz większe

FRANZA-XAVERA KAUFMANNA KONCEPCJA SOCJOLOGII RELIGII Agnieszka Zduniak

NOM60490155

Nowy produkt

33,60 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Franza-Xavera Kaufmanna koncepcja socjologii religii
Autor Agnieszka Zduniak
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2006
Format A-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 320
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 83-60490-15-5
EAN/UPC 9788360490150

Więcej informacji

Agnieszka Zduniak - ur. 26 maja 1973 r. w Szczytnie, jest wykładowcą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ukończyła filologię germańską na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia doktoranckie w Instytucie Socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Współpracuje z czasopismem „Keryks. Międzynarodowy Przegląd Katechetyczno-Pedagogicznoreligijny".

Autorka zebrała ogromny materiał ze wszystkich książek i artykułów F.-X. Kaufmanna dotyczących socjologii religii i dziedzin pokrewnych. Rekonstrukcja tych poglądów nie była rzeczą łatwą, ale została dokonana w sposób perfekcyjny, nie budzący wątpliwości. Z opiniowanej pracy można poznać nie tylko samą koncepcję socjologii religii Kaufmanna, ale przecie wszystkim jej sposób uprawiania, nacechowany „życzliwą neutralnością" wobec religii i Kościoła (chrześcijaństwa) oraz otwartością na inne dyscypliny naukowe zajmujące się tą samą problematyką. Kaufmann jest nie tylko wybitnym specjalistą w zakresie polityki społecznej i socjologii rodziny, ale przede wszystkim socjologii religii. Jego diagnozy dotyczące sytuacji Kościoła we współczesnym świecie cieszą się uznaniem współczesnej eklezjologii, weszły one do kanonu nauczania wielu uniwersytetów.
[fragment recenzji prof. dra hab. Janusza Mariańskiego]

Książka zaprojektowana jest jako monografia obejmująca analizy koncepcji F.-X. Kaufmanna z dziedziny socjologii religii i etyki społecznej, ujmowane w szerszym kontekście teorii socjologicznych z zakresu socjologii religii zarówno klasycznych (np. Durkheim, Weber, Troeltsch, Simmel), jak i autorów współczesnych (Berger, Luckmann, Luhmann, Mariański, Piwowarski).
[fragment recenzji prof. dra hab. Wojciecha Świątkiewicza]

Napisz opinię
FRANZA-XAVERA KAUFMANNA KONCEPCJA SOCJOLOGII RELIGII Agnieszka Zduniak

FRANZA-XAVERA KAUFMANNA KONCEPCJA SOCJOLOGII RELIGII Agnieszka Zduniak


Śledź nas na Facebooku