Filozofia, religia i religioznawstwo

Ostatnie wpisy

TEORIA RELIGII Rodney Stark, William Sims Bainbridge Zobacz większe

TEORIA RELIGII Rodney Stark, William Sims Bainbridge

NOM

Nowy produkt

55,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Teoria religii
Autor Rodney Stark, William Sims Bainbridge
Tłumaczenie Tomasz Kunz
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2007
Seria Socjologia religii
Format A-5
Oprawa TW-twarda
Liczba stron 456
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-32-7

Więcej informacji

Teorię religii R. Starka I W. S. Bainbridge'a można uznać za pionierską w ramach wyłaniającego się nowego paradygmatu w socjologii religii, określanego mianem rynkowego lub ekonomicznego, gdyż swoje inspiracje czerpie również z ekonomii. (...) Jego przedstawiciele, których grono jest obecnie znacznie szersze niż w momencie powstawania teorii Starka i Bainbridge'a, uważają, że prawa ekonomii mają również zastosowanie do życia religijnego, które tworzy swoisty rynek dóbr duchowych. Podobnie jak w życiu gospodarczym, funkcjonują tam rozmaite przedsiębiorstwa, niekiedy w warunkach wolnej konkurencji, niekiedy zaś w warunkach monopolu i państwowej regulacji rynku religijnego. (...) Ilustruje to anegdota opowiedziana przez Rodneya Starka (1993) amerykańskim badaczom odwiedzającym Szwecję. W rozmowie z pastorem, który uskarżał się na słabą frekwencję na niedzielnych nabożeństwach pomimo znacznej liczby pracowników parafii działających na rzecz jej ludności, zapytał on, czy ten liczny personel bierze także udział w nabożeństwach. - Ależ w niedzielę oni mają dzień wolny od pracy - odparł oburzony pastor.
[Tadeusz Doktór]

Rodney Stark - amerykański profesor socjologii i religioznawstwa w Baylor University. Autor wielu (27) bardzo popularnych na gruncie socjologii religii książek oraz niezliczonej liczby artykułów. Współautor (z Ch. Y. Glockiem) wielowymiarowej koncepcji religijności opublikowanej w American Piety: the Nature of Religious Commitment (1970), kontynuator myślicieli zajmujących się powstaniem i rozwojem chrześcijaństwa w The Rise of Christianny (1996), ale też - być może przede wszystkim - twórca jednej z najgoręcej dyskutowanych w ostatnich dekadach teorii religii, zwanej ekonomiczną. Znany na całym świecie, tłumaczony na 15 języków, w tym na chiński, koreański i turecki.

William Sims Bainbridge – absolwent Uniwersytetu w Harvardzie, gdzie doktoryzował się w 1975 roku, obecnie pracownik National Science Foundation. Autor o szerokich zainteresowaniach, opublikował wiele artykułów i książek, w tym m.in. Social Research Methods. A Komputer Assisted Introduction (1992), The Sociology of Religious Movements (1997).

Napisz opinię
TEORIA RELIGII Rodney Stark, William Sims Bainbridge

TEORIA RELIGII Rodney Stark, William Sims Bainbridge


Śledź nas na Facebooku