Filozofia, religia i religioznawstwo

Ostatnie wpisy

FENOMEN DOŚWIADCZENIA MISTYCZNEGO. ANALIZA FILOZOFICZNO - PSYCHOLOGICZNA Paweł Czapla Zobacz większe

FENOMEN DOŚWIADCZENIA MISTYCZNEGO. ANALIZA FILOZOFICZNO - PSYCHOLOGICZNA Paweł Czapla

NOM

Nowy produkt

38,00 zł

Cechy produktu

Autor Paweł Czapla
Tytuł Fenomen doświadczenia mistycznego
Podtytuł Analiza filozoficzno-psychologiczna
Redakcja Marcin K. Zwierżdżyński
Wydawnictwo Zakład Wydawniczy NOMOS
Rok wydania 2011
Miejsce wydania Kraków [KR]
Wersja językowa polska
Liczba stron 222
Format A-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-039-6
EAN/UPC 9788376880396

Więcej informacji

Zafascynowanie człowieka doświadczeniami mistycznymi ma swoje źródło w samym sercu jego wewnętrznej konstytucji. Otóż, jako istota rozumna, poszukująca, obdarzona zdolnością refleksji, człowiek nieustannie pozostaje we władzy tego, co ukryte, tajemne - czyli właśnie mistyczne. Będąc w stanie ciągłego "uwiedzenia", próbuje na wszelkie sposoby przybliżyć się do tego "porządku zakrytego". Na przestrzeni stuleci jego usiłowania przyjmowały różne formy. Szlak poszukiwań wiódł do ascezy oraz monastycznego trybu życia poświęconego modlitwie i służbie Bogu w wiekach średnich przez psychodeliczną wolność eksperymentowania ze środkami halucynogennymi, trwającą aż po lata 60. aż do XX wieku. W najnowszej historii rozwoju myśli ludzkiej echa odwiecznej fascynacji tym, co ukryte pobrzmiewają we wnioskach płynących z fizyki kwantowej oraz teorii względności. Historia percepcji doświadczenia mistycznego przypomina momentami opowieść z kart wielkiej antycznej epopei - jej główny bohater zmuszony jest do stawienia czoła rozlicznym przeciwnością losu oraz nie zawsze przyjaznym interwencją sił nadprzyrodzonych.
[Fragment Wprowadzenia]

Jako istota rozumna, poszukująca, obdarzona zdolnością refleksji, człowiek nieustannie pozostaje we władzy tego, co ukryte, tajemne – czyli właśnie mistyczne. Będąc w stanie ciągłego „uwiedzenia”, próbuje na wszelakie sposoby przybliżyć się do tego „zakrytego porządku”. Na przestrzeni stuleci jego usiłowania przyjmowały różne formy. Szlak poszukiwań wiódł od ascezy oraz monastycznego trybu życia poświęconego modlitwie i służbie Bogu w wiekach średnich, przez psychodeliczną wolność eksperymentowania ze środkami halucynogennymi, trwającą aż po lata 60. XX wieku. W najnowszej historii rozwoju myśli ludzkiej echa odwiecznej fascynacji tym, co ukryte pobrzmiewają we wnioskach płynących z osiągnięć fizyki kwantowej oraz teorii względności. Historia percepcji doświadczenia mistycznego przypomina momentami opowieść z kart wielkiej antycznej epopei – jej główny bohater zmuszony jest do stawienia czoła rozlicznym przeciwnościom losu oraz nie zawsze przyjaznym interwencjom sił nadprzyrodzonych.

Mistyka to wieczna zagadka, niedopowiedzenie, przemilczenie. Sztuka niełatwa i niezbyt łaskawa dla swego adepta. Jest niczym „Pani wyroczni Delfickiej, która nie mówi, nie tai, daje tylko znak”.
[Fragment książki, str. 7]

Opinie

Napisz opinię

FENOMEN DOŚWIADCZENIA MISTYCZNEGO. ANALIZA FILOZOFICZNO - PSYCHOLOGICZNA Paweł Czapla

FENOMEN DOŚWIADCZENIA MISTYCZNEGO. ANALIZA FILOZOFICZNO - PSYCHOLOGICZNA Paweł Czapla

Śledź nas na Facebooku