Filozofia, religia i religioznawstwo

Ostatnie wpisy

ŚWIATOPOGLĄD NA TALERZU: WEGETARIANIZM JAKO PRZEJAW WSPÓŁCZESNEJ RELIGIJNOŚCI Agnieszka Dyczewska Zobacz większe

ŚWIATOPOGLĄD NA TALERZU: WEGETARIANIZM JAKO PRZEJAW WSPÓŁCZESNEJ RELIGIJNOŚCI Agnieszka Dyczewska

NOM

Nowy produkt

Dodatkowy kod rabatowy dostępny na stronie: www.infovege.com

Więcej szczegółów

26,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Światopogląd na talerzu
Podtytuł Wegetarianizm jako przejaw współczesnej religijności
Autor Agnieszka Dyczewska
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2006
Format A-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 166
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 83-60490-08-2
EAN/UPC 9788360490082

Więcej informacji

Agnieszka Dyczewska - absolwentka filozofii i religioznawstwa, obecnie doktorantka w Instytucie Religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W obrębie jej zainteresowań badawczych znajdują się m.in.: nowe ruchy religijne i parareligijne, protestanci pentekostalni, metody jakościowe w badaniu religijności.

Chodzi przede wszystkim o pytanie: czy wegetarianizm jest tylko rodzajem diety, stylem życia czy też światopoglądem? Autorka daje zdecydowaną odpowiedź - wegetarianizm jest światopoglądem w pełnym tego słowa znaczeniu. Wymaga to jednak wyjaśnienia szeregu kwestii teoretycznych, począwszy od samego pojęcia światopoglądu i stosunku tego pojęcia do pojęcia duchowości czy religijności. Mówiąc inaczej, czy wegetarianizm posiada jakąś specyficzną metafizykę, która legitymizuje „dietetyczne" zwyczaje i nadaje im szerszy i głębszy „kosmiczny" sens? Z książki wynika, że tak. Co więcej, okazuje się, że ten światopogląd bliski jest światopoglądowi religijnemu i może być uznany za swoistą osobliwość współczesnej religijności.
[Z recenzji prof. dr. hab. Włodzimierza Pawluczuka]

Autorka postawiła przed sobą bardzo ważny cel: odnalezienie składowych światopoglądu religijnego (czy też odpowiadającego religijnemu) w obrębie wegetarianizmu. Podstawowym problemem uchwycenia współczesnych form religijności jest skonstruowanie odpowiedniego aparatu metodologicznego i wypróbowanie go w praktyce. Oba te zadania zostały przez autorkę rozwiązane w sposób świadczący o dokładnym przemyśleniu tematu, a nawet można mówić o prawdziwej elegancji wywodu części teoretycznej. Na uwagę zasługuje przedstawienie tła współczesnego stanu religijności jako rozproszonego i mozaikowego układu odniesień, syntetyzowanego w postaci niepowiązanych wzajemnie elementów światopoglądowych.
[Z recenzji dr. hab. Andrzeja Szyjewskiego]

Napisz opinię
ŚWIATOPOGLĄD NA TALERZU: WEGETARIANIZM JAKO PRZEJAW WSPÓŁCZESNEJ RELIGIJNOŚCI Agnieszka Dyczewska

ŚWIATOPOGLĄD NA TALERZU: WEGETARIANIZM JAKO PRZEJAW WSPÓŁCZESNEJ RELIGIJNOŚCI Agnieszka Dyczewska


Śledź nas na Facebooku