Filozofia, religia i religioznawstwo

Ostatnie wpisy

Anna Peck TRZECIA ŚWIĄTYNIA JEROZOLIMSKA W KONCEPCJACH CHRZEŚCIJAŃSKIEGO SYJONIZMU W STANACH ZJEDNOCZONYCH Zobacz większe

Anna Peck TRZECIA ŚWIĄTYNIA JEROZOLIMSKA W KONCEPCJACH CHRZEŚCIJAŃSKIEGO SYJONIZMU W STANACH ZJEDNOCZONYCH

NOM76880204

Nowy produkt

41,00 zł

Cechy produktu

Autor Anna Peck
Tytuł Trzecia Świątynia Jerozolimska w koncepcjach chrześcijańskiego syjonizmu w Stanach Zjednoczonych
Wydawnictwo Zakład Wydawniczy NOMOS
Rok wydania 2010
Wersja językowa polska
Liczba stron 280
Format A-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-020-4
EAN/UPC 9788376880204

Więcej informacji

Anna Peck uzyskała stopień doktora historii na Uniwersytecie Gdańskim, następnie studiowała religioznawstwo w University of North Carolina. Posiada w dorobku ponad sześćdziesiąt publikacji naukowych w językach polskim i angielskim. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wielokrotnie podejmowała problematykę amerykańskich zjawisk religijnych w kontekście politycznym, społecznym i ideologicznym. Opublikowała dotychczas dwie książki z tego zakresu: w 2005 roku Teleewangelizm, apokalipsa i polityka: współczesna prawica protestancka w Stanach Zjednoczonych oraz w 2007 roku W poszukiwaniu tożsamości: rasizm w amerykańskich koncepcjach religijnych.

Czy współczesna odbudowa starożytnej Świątyni jerozolimskiej stanowi konieczność historyczną i teologiczną? Czy nowa świątynia, o której mówi Apokalipsa świętego Jana powinna być rozumiana symbolicznie czy dosłownie? Zwolennicy protestanckiego nurtu apokaliptycznego, określanego jako chrześcijański syjonizm, twierdzą, że tak, opowiadając się za dosłownymi interpretacjami tekstów biblijnych. Widzą w zachodzących od połowy XX wieku wydarzeniach politycznych na Bliskim Wschodzi, takich jak odbudowa państwowości izraelskiej i powrót do granic biblijnych namacalny dowód na rozpoczęcie czasów ostatecznych. Oczekując na powtórne przyjście Jezusa-Mesjasza, należy rozpocząć przygotowania do odbudowy Świątyni. Pozostaje jednak praktyczne pytanie: której wersji architektonicznej Świątyni? Czy tej, z czasów Salomona, czy tej z czasów Jezusa Chrystusa?

Książka przedstawia rozwój teorii chrześcijańskiego syjonizmu w Stanach Zjednoczonych, debat dotyczących roli Świątyni w kontekście interpretacji judaistycznych, chrześcijańskich i islamskich oraz wynikających z nich konsekwencji politycznych.

Opinie

Napisz opinię

Anna Peck TRZECIA ŚWIĄTYNIA JEROZOLIMSKA W KONCEPCJACH CHRZEŚCIJAŃSKIEGO SYJONIZMU W STANACH ZJEDNOCZONYCH

Anna Peck TRZECIA ŚWIĄTYNIA JEROZOLIMSKA W KONCEPCJACH CHRZEŚCIJAŃSKIEGO SYJONIZMU W STANACH ZJEDNOCZONYCH

Śledź nas na Facebooku