Filozofia, religia i religioznawstwo

Jan Skoczyński GNOZA POLITYCZNA Zobacz większe

Jan Skoczyński GNOZA POLITYCZNA

AKA86575484

Nowy produkt

12,00 zł

Cechy produktu

Tytuł Gnoza polityczna
Redakcja Jan Skoczyński
Wydawnictwo Księgarnia Akademicka
Rok wydania 1998
Wersja językowa polska
Liczba stron 136
Format A-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 83-86575-48-4

Więcej informacji

"W dniach 21-23 listopada 1996 roku Zakład Historii Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizował konferencję naukową pt. "Gnoza polityczna w Polsce". Inicjatorem i pomysłodawcą tej - ważnej z punktu widzenia filozofii politycznej - sesji był prof. Bronisław Łagowski.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele kilku ośrodków akademickich z Kraju. Gościem z zagranicy był prof. Andrzej Walicki. Referenci i dyskutanci - jakby trochę na przekór zagadnieniu tematycznemu - podejmowali szeroki wachlarz problemów wskazujących na obecność wątków gnostyckich w myśli i praktyce politycznej ostatnich dwu stuleci, w Polsce i w Europie. Tak więc zjawisko gnostycyzmu - w powszechnym odczuciu wiązane z pierwszymi wiekami chrześcijaństwa - okazuje się być jednym z trwalszych atrybutów ludzkiego myślenia. Także koniec XX wieku w naturalny sposób sprzyja ożywieniu tendencji gnostyckich.

Proponowany tom, który zatytułowaliśmy Gnoza polityczna, zawiera większość referatów, jakie zostały przedstawione na wspomnianej konferencji. Składa się z dwu części: w pierwszej znalazły się teksty dotyczące teorii i krytyki myślenia gnostycznego; w drugiej - omawiające niektóre odmiany gnozy współczesnej - rodzimej i obcej".

Opinie

Napisz opinię

Jan Skoczyński GNOZA POLITYCZNA

Jan Skoczyński GNOZA POLITYCZNA

Śledź nas na Facebooku